Eskişehir'de icarlık olanların sayısında adeta patlama yaşandı.

Eskişehirli çiftçilere yüzbinlerce liralık 'niye ektin' cezası Eskişehirli çiftçilere yüzbinlerce liralık 'niye ektin' cezası

Özellikle bankalardan alınan krediler başta olmak üzere,zamanında ödenmeyen borçlar sebebiyle icra dairelerinde görülen dava sayınında her geçen gün yükseldiği ortaya çıktı. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) verilerine göre, Eskişehir'in icra haritası çıkarıldı. Haritada Eskişehir'de icra dosya sayısının 295 bin olduğu belirlendi. İcra iflas dosyalarında yaşanan artış, muhtarlıkların tebligatlarla dolmasına neden oldu.

Muhtarlıklar tebligatla doldu 

Kırmızıtoprak Mahalle Muhtarı İsmail Sarıkaya, icra müdürlükleri ve mahkemeden gelen tebligatların adreste bulunamadığı gerekçesiyle muhtarlıklara bırakılmasının mağduriyetlere neden olduğunu belirtti. PTT elemanlarının ağırlıklı olarak mahkeme, trafik cezası ile icra müdürlüklerinin gönderdiği tebligatların dağıtımını yaptığını söyledi.

"Mağduriyetler yaşanıyor"

Muhtar Sarıkaya, "Vatandaşlar adreslerinde bulamayınca dağıtım elemanları kapıya bir haber kağıdı yapıştırıp zarfın muhtarlığa teslim edildiğini yazıyor. Binaların kapılarına yapıştırılan haber kağıtları ise çoğunlukla kayboluyor. Ya da bir başkası tarafından sökülüp atılıyor. Vatandaşın kendisine gönderilen tebligattan haberi bile olmuyor. Muhtara bırakıldığı için kendisine tebliğ edilmiş sayılıyor. Duruşmaları kaçırıyor, trafik cezaları faize biniyor. İcralık olaylarda ise telafisi mümkün olmayan mağduriyet yaşanabiliyor" dedi.

"Az adamla çok iş yaptırmaya çalışılıyor"

Posta dağıtımında daha çağdaş yöntemlere geçilmesi gerektiğini anlatan İsmail Sarıkaya, 90 gün içinde alınmayan tebligatları imha ettiklerini söyledi. Biriken tebligatları gösteren Sarıkaya, mahallelerde dağıtım elemanlarının da sık sık değiştirilmesinin de sorunları artırdığını ifade etti. Sarıkaya, bir elemanın birden fazla mahalleye dağıtım yaptığını da belirterek, "Az adamla çok iş yaptırmaya çalışılıyor. Biz yaşadığımız sorunları defalarca PTT yöneticilerine ilettik. Ancak şu ana kadar bir çözüm de üretilmedi" diye konuştu.