Emlakçıların telefonları susmuyor! Herkes bunu soruyor Emlakçıların telefonları susmuyor! Herkes bunu soruyor

Eskişehir'de telefoncu esnafı bu sezon işlerin durgun olduğunu, gurbetçi vatandaşların memleketlerine dönmeye başlamaları ile durumun daha kötüleştiğini ifade etti.

Esnaf, son zamanlarda telefon satışlarının bekledikleri oranda gerçekleşmediğini belirterek, bu yıl gurbetçilerin yeni telefon modellerine ilgi göstermediklerini aktarıyor. Esnaf, gurbetçi vatandaşların Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle büyük ölçüde etkilendiklerini belirtti. 

Eskişehir'de cep telefonu satıcısı olan Eren Tosun, işlerin oldukça durgun olduğunu ve gurbetçi vatandaşların dönüş yapmaya başlamaları ile satışların daha da yavaşladığını dile getirdi. Tosun “Bu sezon işler önceki yıllar gibi değil, beklentilerimizin altında kaldı. Bu yıl satışlarda büyük bir düşüş var. Bu yıl gurbetçiler de fakirleşti. Geçmiş yıllarda hiç pazarlık yapmazlardı, 4-5 telefon alıp giderlerdi. Şimdi ise pazarlık yapıyorlar. Bunun nedeni yurt dışındaki enflasyon sorunu. Küresel bir ekonomik kriz var ve bu gurbetçileri de etkiliyor. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşı bu konuda dünyayı büyük oranda etkiledi" dedi.

Telefon fiyatları ve ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi veren Tosun, "Cep telefonu fiyatları 5 bin ile 88 bin lira arasında değişiyor. Aksesuarlarımız 80 liradan 450 liraya kadar çıkıyor. İkinci el telefonlar bin 200 liradan 60 bin liraya kadar satılıyor. İkinci el telefon alırken ekrana ve kasanın orijinal olmasına dikkat edilmeli. Yenilenmiş cihazları önermiyoruz. Pil değiştirilen cihazlar daha iyi olabilir. Yüksek model telefonlarda pil yenilendiğinde daha iyi performans alınıyor. Ancak kesinlikle orijinal adaptör kullanılmalıdır. Çünkü orijinal olmayan adaptörler kullanıldığında bataryada şişme oluşur ve ana karttaki işlemci sıvıları azalır. Bu da aşırı ısınmaya ve ekranda yanık lekelerin oluşmasına sebep olur" dedi.