9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış "En basit ağrı kesici ateş düşürücüler bile bulunamıyor. Ticari ismini vermeyeceğim, halkımızın yıllardır kullandığı bir ağrı kesici bile haftalardır piyasada yok" dedi.

Eskişehir'de SMA hastalığı ile ilgili önemli anlaşma Eskişehir'de SMA hastalığı ile ilgili önemli anlaşma

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya seslenen Metin Kamış açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Sayın Sağlık Bakanımıza sesleniyorum... Sizi yanlış yönlendiren danışmanlarınız bir gününü eczanemiz de geçirirse ilaçların var mı yok  mu olduğunu anlarlar. İlaçta sıkıntı yok diyen Sağlık Bakanımızın bence danışmanlarında bir sıkıntı var. Hastalar haftalardır ellerinde reçete, eczane eczane geziyorlar. İlaçta yok oranı %25’lere gelmiş, olanlarında çoğu ihtiyacı karşılamıyor.

Mevsim itibariyle tüketilecek ilaç sayısı 100 kutuysa o ilaçtan şu an piyasada 10 tane var. Bu tür ilaçlara yok gözüyle bakmazsanız tabi ki ilaçta sıkıntı yok dersiniz. Vatandaşlarımız özellikle nöbetler de ilaç sıkıntısını çok çekmektedir. En basit ağrı kesici ateş düşürücüler bile bulunamıyor. Ticari ismini vermeyeceğim, halkımızın yıllardır kullandığı bir ağrı kesici bile haftalardır piyasada yok.

Bu durumun sebebi de çözümü de çok net ortada; ilaç fiyatlarındaki euro kurunu gerçek değerlerine getirmek"