Eskişehir’de yeni trend! Kitabevleri talebe yetişemiyor Eskişehir’de yeni trend! Kitabevleri talebe yetişemiyor

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan ‘İlaçlama Birimi’, 1 Mesul Müdür ( Ziraat Mühendisi),  1 Ekip Sorumlusu ( Ziraat Teknikeri ) ve 10 Biyosidal Ürün Uygulayıcısı olmak üzere 12 personel, 5 araç (2 Araç Üstü Mistblower, 3 araç üstü ULV) ile ilaçlama çalışmalarını yürütüyor.

İlaçlama faaliyetlerini yıl boyu sürdüren ilaçlama ekipleri, mevsim normallerinin üzerinde olan yağışlardan sonra ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Günde çift vardiya sistemi ile çalışan ilaçlama ekipleri, tüm mahallelerde haftada iki kere düzenli olarak ilaçlama çalışması gerçekleştiriyor. Gerçekleştirilen ilaçlama çalışmaları kayıt altına alınırken, ilaçlama çalışması öncesi ve sonrası mahalle muhtarına gidilerek yapılan çalışma hakkında bilgi veriliyor. İlaçlama bilgi formu düzenlenerek mahalle muhtarlarına teslim ediliyor.

Uçan haşerelere karşı özellikle larva döneminde yapılan mücadele ile haşerelerin üremesinin engellenmesini amaçlayan ilaçlama ekipleri, havaların ısınması ile birlikte hem larva hem de uçkun ilaçlama çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor. İlaçlama çalışmalarında Sağlık Bakanlığından ruhsatlı ve onaylı, WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) tarafından önerilen çevre sağlığı grubu ilaçlar kullanan ekipler, park ve rekreasyon alanları, foseptik, rögar, temiz su gideri, çöp konteynerleri, pazaryerleri, Porsuk Nehri çevresi, sulama kanalları ve vatandaşlar tarafından yoğun olarak kullanılan alanlar ile ilçe geneli sokaklarda vektörlerin üremesine müsait tüm alanlarda ilaçlama çalışmalarına devam ediyor.

Sivrisineksiz bir hayat için vatandaşlara da görev düşüyor

İlaçlama çalışmalarında başarıya ulaşılabilmesi için yapılan tüm bu ilaçlama çalışmalarının yanında vatandaşlara da görev düştüğünü belirten yetkililer, sivrisineklerin durgun suda ürediğine dikkat çekti. Yetkililer, “Bu nedenle su dolu bidon, varil vs kapların içinin boşaltılması; atık lastiklerin süs amaçlı kullanılacaksa içerisine toprak doldurulması ve su birikiminin engellenmesi; kova, kap ve saksı altında su birikiminin engellenmesi; kullanılmayan süs ve bahçe havuzlarının boşaltılması; sokaktaki canlarımız için konulan su kaplarının günlük olarak sularının yenilenmesi, aşırı sulamadan kaçınılması, çöplerin ağzının bağlanması ve çöp sularının sızıntısının engellenmesi, çöplerin zamanında çıkartılması ve çöp konteynerlerinin kapaklarının kapalı tutulması gerekiyor” dedi.