Eskişehir son dakika haberi...

Mihalıççık ilçesinde faaliyet gösteren Yunus Emre Termik Santrali'nde çalışan işçiler, aylardır alamadıkları maaşları ve ödenmeyen alacakları nedeniyle eyleme geçti. Bu eylem, işçilerin kendilerini iş yaptıkları madene kapatmaları şeklinde gerçekleşti.

16:00 itibarıyla maden ocağını kapatan çalışanların, haklarını alamaması durumunda açlık grevine başlayacağı bilgisi alındı. Maden-İş Sendikası Orta Anadolu Şubesi Başkanı Talih Kocabıyık, işçilerin grev kararını ve taleplerini açıkladı.

Kocabıyık'ın verdiği bilgilere göre 200 işçinin 200 bin liralık kıdem tazminatlarına dokuz aydır cevapsız kalınmış. Ayrıca 650 işçinin, Toplu İş Sözleşmesi ve Yüksek Hakem Kurulu kararı çerçevesinde hakları olan 150 bin TL ise ödenmediği ileri sürülüyor. Yine öne sürülen iddialara göre işçilerin maaşları düzensiz ödenirken, bireysel emeklilik ve icra kesintileri hesaplarına transfer edilmiyor ve çalışma alanları bilgileri dışında değiştiriliyor.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şube Başkanı Talih Kocabıyık, yaşananları şöyle özetledi;

160 işçi yer altına kendilerini kapatma eylemi yaptı. Bu eylemin sebebi, haklarının ödenmemesi. Sorunlar dokuz ay öncesine dayanıyor. İşçilerin beklemesi sonucu durum içinden çıkılmaz bir hal aldı. Şu an madene kapanma eylemi gerçekleştiriyorlar ve sorunlarına çözüm bulunamazsa işçiler açlık grevine kadar başvuracaklar”

Eskişehir’de benzersiz proje: İstihdam ve tasarruf bir arada Eskişehir’de benzersiz proje: İstihdam ve tasarruf bir arada

Kaynak: eskisehirekspres.net