Türkiye’nin dört bir yanında Türk Silahlı Kuvvetlerinde sözleşmeli er ve erbaş statüsünde 7 yıl görev yapan personeller, görev süresinin dolmasının ardından işsiz kaldı. Sayıları bin 500’ü bulan sözleşmeli erler 10 yıldır kendilerini ‘memurluk’ statüsüne geçirecek yönetmeliğin çıkartılmasını bekliyor.

Eskişehir'de sofraların vazgeçilmezi artık cep yakıyor Eskişehir'de sofraların vazgeçilmezi artık cep yakıyor

CHP Ekişehir Milletvekili Utku Çakırözer, sözleşmeli erlerin yaşadığı hak mağduriyetlerinin giderilmesi için mücadele veren SÖZPER-MALUL-DER genel merkezini ziyaret ederek, sözleşmeli erlerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi ve söz verilen memurluk kadrosu yönetmeliğinin çıkarılması için çağrıda bulundu. 
Çakırözer, derneğin Eskişehir’deki genel merkezinde Genel Başkan Abidin Kocabuğa ile 7 yıl görev süresinin ardından işsiz kalan sözleşmeli er ve erbaşların talep ve sıkıntılarını dinledi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yedi yıl görev yapan ve bir yıldır işsiz olduğunu söyleyen Sözleşmeli Er Mustafa Tütüncü yaşadıkları mağduriyeti şöyle anlattı: 

“Sözleşmeli er olarak 7 yıl görevimi tamamladım. Türkiye’nin doğusu ve yurt dışında görevlerde bulundum. Görevim biteli bir yıl olacak. Evliyim ve bir çocuk babasıyım. Şu an bizler işsisiz, boştayız. 7 yıl sonunda işsiz kaldığımız için dışarıda farklı lanse ediliyoruz. İş başvurusu yapıldığında bizlere farklı bakılıyor. ‘Acaba meslekten atılıp mı geldin’ tarzında yaklaşımlarda bulunuyorlar. Dışarıda iş bulmakta zorlanıyoruz. Bizler bundan rahatsısız. 7 yıl sonundaki memurluk hakkımızı istiyoruz. Büyük boşluğa düşüyoruz. Devletimizden haklarımızın teslim edilmesini istiyoruz. İş olmayınca sıkıntılar yaşıyoruz. Aile düzenimiz bozuluyor.  Ben şu an kendi aileme yetmek istiyorum ama yetemiyorum.”

Bin 500 personel 7 yılını bitirdi, işsiz 

Sözleşmeli erbaş ve erlerin mali, sosyal ve özlük haklarının düzeltilmesi için mücadele verdiklerini söyleyen Genel Başkan Abidin Kocabuğa ise, “Şu anda Kara Kuvvetlerinde 14 ve 15. dönemler bitirdi. Deniz Kuvvetlerinden ikinci dönemler, Hava Kuvvetlerinden üçüncü dönemler bitirdi. Şu an yaklaşık bin 500 sözleşmeli er 7 yılını bitirmiş ve işsiz durumda. İşsiz oldukları için aile birliktelikleri yıkılmış durumda. Yaklaşık 50, 60 tanesi eşinden ayrıldı. Onun için sözleşmeli erlerin bir an önce özlük haklarının düzeltilip uzman er statüsü verilerek uzman çavuş ve diğer rutbeli personelin aldığı tüm özlük haklara sahip olup haklarının düzeltilmesi gerekiyor. 7 yıl sonunda memurluk haklarının da bir an önce yönetmeik çıkarılarak verilmesi gerekiyor” dedi. 

Yönetmelik derhal çıkmalı, mağduriyetler bitmeli 

Derneğin genel merkezinden çağrıda bulunan CHP’li Çakırözer de, ortada büyük bir mağduriyet olduğuna dikkat çekerek, yaşanan mağduriyetin bir an önce ortadan kaldırılmasını istedi. 

Çakırözer şu çağrıyı yaptı:

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizde  zorlu koşullarda ülke güvenliği ve sınır güvenliği için yurt içi ve yurt dışında zorlu koşullarda görev yapan sözleşmeli erlerimize sözü verilen memurluk hakkı verilmediği için işsizler. Sosyal güvenceleri yok. Ve baktığınızda kanuna bile gerek yok, bir genelgeye ihtiyaç var. Bu genelgenin 10 yıldır çıkmamış olması kardeşlerimizi birçok alanda insani trajedilerle karşı karşıya bırakmış. Bunun derhal düzenlenmesi lazım. Milli Savunma Bakanlığı’na, Çalışma Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz. Madem bu günlerde sözleşmeli personele kadro verilecek. Bu kardeşlerimiz için kanuna da gerek yok. Yönetmelik derhal çıkarılmalı. Arkadaşlarımız yeni yıla söz verildiği gibi memur olarak girmeli. Türkiye’ye yüzlerce kardeşimiz büyük sıkıntı yaşıyor. İşsiz olanlar eşleri, çocuklarını hastaneye dahi götüremiyorlar. Bu mağduriyetin mutlaka giderilmesi ve süresi dolan sözleşmeli erlerin 7 yıllık sürenin ardından memuriyete alınması derhal sağlanmalı. Bu büyük mağduriyet bir an önce ortadan kaldırılmalıdır.”