Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimi tarafından toplumsal cinsiyette eşitlik sağlamak amacıyla açılan kurslardan biri olan “Kadınlara Tamir Kursu” eğitimleri başladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kadınların çoğunlukla erkeklerden ricacı olduğu evde tamir işlerinde beceri kazanarak tamir ve bakım işlerini yapabilmelerine yönelik atölyeleri devam ediyor. Kadınlar Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimi’nin ‘Toplumsal Cinsiyette Eşitlik’ sağlamak amacıyla dört hafta sürecek olan tamir kursunda, evde ihtiyaç duyacakları konularda eğitim alacaklar.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları (ESMEK) Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi’nde başlatılan kursa 14 kadın katılıyor. Kursta kadınlara, lamba, sigorta tamiri, avize takma, sehpa tamiri ve montajı, çerçeve takma, musluk tamiri gibi eğitimler veriliyor.

Kursun başlangıcında kursiyerlerle bir araya gelen Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hale Kargın, evde tamir işlerinin cinsiyeti olmadığını, erkeklere yüklenen ve kadınları ricacı konuma getiren evde tamir ve bakım işlerinin kadınlara biçilmiş toplumsal cinsiyet rolleri olduğunu, eğitim ile bu rollerde eşitlik sağlanabilmesinin mümkün olduğunu belirterek kursiyerlere başarılar diledi.

Eskişehir'de tarım işçisi kadınlara eğitim Eskişehir'de tarım işçisi kadınlara eğitim

Büyükşehir Belediyesi ve çalışanlarına bu tür eğitimler düzenledikleri için teşekkür eden kursiyerler de, eğitimlerin tamamlanmasıyla birlikte evde temel tamir işlerini kendilerinin yapabileceklerini ifade ettiler.