TÜİK 2023 temmuz ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Kritik verilerin açıklanmasının ardından gözler kira hesaplamalarına çevrildi. Kira sözleşmesini yenileyecek olan mülk sahibi ve iş yeri kiracıları için oran 12 aylık enflasyon verilerine göre belli oluyor.

Ağustos ayı enflasyon verisi ile birlikte kira zammı hesaplamasında kullanılan TEFE TÜFE de ortaya çıktı.

Eskişehir’de benzersiz proje: İstihdam ve tasarruf bir arada Eskişehir’de benzersiz proje: İstihdam ve tasarruf bir arada

Ağustos 2023 iş yeri kira artış oranı kaç oldu?

TÜFE verilerine göre hesaplanan kira artışı iş yeri için tavan oranı yüzde 57,45 olarak ortaya çıktı.

İş yeri örnek kira hesaplaması

Mevcut Kira Bedeli: 10 bin TL

Kira Artışı Yapılacak Ay: Ağustos 2023

Girdiğiniz Artış Oranı: %57,45

Kira Artış Tutarı: 5 bin 745 TL

Aylık Yeni Kira Tutarı: 15 bin 745 TL

Konutlarda kira zam oranı yüzde 25!

Enflasyona bağlı olarak kira oranlarının yüksek olması nedeniyle bu oran hükümet tarafından yapılan düzenlemeyle konutlar için sabit tutuldu. Kira artış oranın hesaplamalarında enflasyon oranı, bir sonraki ayın kira artış miktarı belirlemede etkendi. Ancak geçen yıldan bu yana önüne geçilemez bir noktaya varan kiralardaki artış için yeni bir düzenlemeye gidilmişti. Hem kiracıların haklarını korumak hem de konut sahipleri tarafından yapılan haksız zammın önüne geçmek için getirilen 'sabit oran' bu yıl için de yüzde 25 olarak uygulanacak. Buna göre; Yeni yılda kirada yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek.