Eskişehir’de sahipli bir köpek tarafından ısırılan N.K. üçüncü doz aşı zamanı geldiğinde Eskişehir’de hastane hastane aşı aramak zorunda kaldı. Yaşadığı sorunu anlatan N.K., “Eskişehir’de tüm hastaneleri gezdim kuduz aşısı yok. Şuan bir yavrumuzu kuduz riski bulunan bir sokak köpeği ısırsa ne olacak” dedi.

Eskişehir’de bir köpek tarafından ısırılan ve doktor tavsiyesi ile aşı işlemleri başlayan N.K. üçüncü doz aşısında şoku yaşadı. N. K’ya hastanede aşı olmadığı aşının gelmesini beklemesi gerektiğini söylendi.

İYİ Parti İl Başkanı adayı Hüseyin Arabacı: Partimiz bu yönetimle seçimlere hazır değil İYİ Parti İl Başkanı adayı Hüseyin Arabacı: Partimiz bu yönetimle seçimlere hazır değil

Bir gün içerisinde üç hastane gezen N.K. yaşadıklarını Eskişehir Ekspres'e şu sözlerle anlattı,

“12'inci ayın 25’inde sahipli bir köpek tarafından ısırıldım. Köpek kemiğiyle oynuyordu, ben hareket edince kemiğini alacağım zannetti saldırdı. Hafifti ısırık, dişleri çok geçmemişti ancak acı verdi kızarttı bölgeyi. Köpeğin aşılı olduğu söylendi ancak ailem tedirgin olunca hastaneye gittik. Doktorda ‘aşılıymış köpek ancak tedbir amaçlı aşılarını yapalım’ dedi. Biz de tamam dedik. Ben bir tane aşı zannediyordum, 4 aşı olacakmışım, tamam dedim. 25’inde birinci doz aşımı oldum, ayın 28’inde de ikinci doz aşımı oldum. Ocak ayının 2’si de üçüncü doz aşı zamanımdı. Şehir Hastanesi’ne gittim kuduz aşısı yok, Yunusemre Devlet Hastanesi’ne gittim aşı yok, oradan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne gittim orada da aşı yok dendi.  Bu arada sorun yaşasam ne olacak bilmiyorum. Biz bu aşıları tamamen tedbir amaçlı vurunuyorduk, şuan düşündüm ki, şehrimizde bir çocuğun başına gelse bu durum ne olacak? Gerçekten çok üzücü bir durum. Gerçekten kuduz olan bir köpeğin bir insanı ısırdığını düşünün, kişi hastane hastane dolaşacak mı ortalıkta kuduz aşısı yok diye” tepki gösterdi. 

"Şu an için yapılacak bir şey yok"

Aşı takvimine uygun tarihte hastaneye giden N.K. gittiği tüm hastanelerden aynı cevabı aldı. Aşı için hastaneye giden N.K. görevli doktordan şu cevabı aldığını ifade etti;

“Aşı bizde de yok. Şu an için yapılacak bir şey yok. Bir hafta sonra tekrar başvurun, biz gelmişse kuduz aşısı yapalım. Yani tabi ki gecikmesi sıkıntı yapabilir ama buna çözüm yok, Sağlık Bakanlığı Türkiye’deki tüm aşıları topladı”