Türk Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Kamuran Arıkan, son günlerde velileri isyan ettiren kayıt parası ile ilgili açıklamada bulundu. Arıkan, "Yeterli ödenek gelse hiçbir okul yöneticisi  ve okul aile birliği yöneticisi arkadaşımız bağış istemez" dedi. Arıkan, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne kritik sorular yöneltti.

Arıkan, okul idarecileri ve veliler arasında yaşanan sorunla ilgili, "Türk Eğitim Sen olarak tatil günlerinde dahi okullarımızı gezerek, yönetici arkadaşlara moral verip başarılar diliyoruz. Onlarla sohbet edip sorunlarını dinliyoruz.  Okul müdürleri  kayıt parası ile anılmaktan dolayı çok muzdaripler. Şunu herkesin iyi bilmesini özellikle belirtmeliyim ki. Yeterli ödenek gelse hiçbir okul yöneticisi  ve okul aile birliği yöneticisi arkadaşımız bağış istemez. Her yıl yönetici arkadaşlarımızla konuştuğumuzda söyledikleri tek şey milli eğitim müdürlüğü diyor ki "müdür olan kişi bu tür sorunları çözer". Şimdi soralım bu yönetici bu sorunu nasıl çözecek? Açlık sınırında aldığı kendi maaşıyla mı? Yoksa yine açlık sınırında maaş alan öğretmenleriyle mi" dedi.

"Okulların giderlerini karşılıyor musunuz?"

Arıkan şöyle konuştu;

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde yaz okulu günleri Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde yaz okulu günleri

"Eskişehir’deki ve bakanlıktaki sayın üst yöneticilere sesleniyorum. Okullarda kullanılan A4 kağıdını  gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okullara gönderilen fotokopi makinelerinin ve elektronik malzemelerin bakımı ve onarımı için para gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okulların kırılan kapısı, kırılan camı için para gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okulların tıkanan gider borularının yapımı için para gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okulların kombi, kazan ve baca bakımı için için para gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okulların spor faaliyetleri için malzeme ihtiyacının giderilmesi için para gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okullara iller arası müsabakalara giderken yol ve konaklama için yeterli para gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Okulların güvenliği için güvenlik görevlisi gönderdiniz de okul müdürü almadı mı? Pandemi döneminde okullar kapalıyken çalışan hizmetli sayısı (İŞKUR görevlendirme) okullar açılınca yaklaşık olarak  yarısına  düştü hatta daha azına düştü. Bu tezatlığı koskoca Eskişehir’i yöneten üst yöneticiler görmedi mi de okul müdürü halletsin mantığıyla düşündüler. Şu an itibariyle bir çalışanın maliyeti 10 bin TL'dir. Okul temizlenecek ise bu parayı kim verecek. Zaten okul müdürleri bu sorunlarla ilgilenmekten, eğitim ve öğretim ile ilgilenmeye zamanları ve enerjileri kalmamaktadır. Tüm bu sorunları çözmesi için okul yöneticilerine güvendiğini söyleyen şehrimizin sayın üst yöneticileri bu iş farklı bir boyut kazanınca okul yöneticilerini yalnız bırakmakta hatta çok kolay harcamaktadır"

"Eskişehir'de okul müdürleri soruşturuluyor"

Arıkan, "Şimdi duyuyoruz ki bakanlık müfettişleri şehrimizde okul müdürlerini soruşturuyorlar. Sayın il milli eğitim müdürünü okul yöneticilerini koruma ve savunmaya davet ediyorum. Bu olaylarda okul yöneticilerinin hiç bir suçu yoktur. Ama sürekli olarak suçlu gösterilmekte ve deyim yerinde ise ortaya yem olarak atılmaktadırlar. Üst yöneticilere sorum şudur. Okul yöneticileri  görevden alınınca siz suçsuz olup, onlar suçlu mu olacak,böylece sorunu çözdüğünüzü mü sanacaksınız? Bakanlık müfettişleri sadece şu sorularımın cevabını bulursa bütün mesele çözülür. İlimizde kaç okul var? En az kaç hizmetli ihtiyacı var?  2020/2021 ve 2021/2022 eğitim döneminde kaç tane hizmetli görevlendirilmiş. (İŞKUR tarafından). Bu görevlendirilen hizmetlilerin göreve başlama ve bitiş tarihleri nedir? Çünkü okullar 10 ay açık olmasına karşın bu hizmet alımı 8 aylık yapılmaktadır. Hizmetliler okul açıldıktan 2 ay sonra göreve başlıyor. İlimizde öğrenci sayısı fazlalığından ve konumundan dolayı kaç tane okula güvenlik görevlisi görevlendirilmiş? Türk Eğitim Sen olarak biz Anayasada ifade edilen sosyal devlet ilkesince ve yine anayasada ifade edilen devlet okullarında eğitimin parasız olması ifadesinden binaen Devlet okullarında eğitimin parasız olması gerektiğini vurguluyoruz. Okulların  sadece yakıt ,su giderlerinin olmadığı,farklı giderlerinin de olduğunun bilincine varılarak bunlara ait yeterli ödeneğin gönderilmesi gerekir" şeklinde konuştu

"Öğrenci başına 100 TL gönderin" 

Arıkan, "Bu noktada Türk Eğitim Sen olarak Genel başkanımız Sayın Talip Geylan’ın da belirttiği gibi 'Devletimizin her okula öğrenci başına aylık  100 TL göndermesinin  bu sorunu ortadan kaldıracağını belirtiyoruz'. Sayın velilerimize ve kamuoyuna açık yüreklilikle diyoruz ki, bu olaylarda okul yöneticilerinin ve okul aile birliklerinin hiçbir suçu yoktur. Bu olaylardan dolayı mağdur olan yöneticiler ister bizim sendikamız üyesi olsun isterse sendikamız üyesi olmasın her daim destek vereceğimizi de belirtmek istiyorum" dedi.