Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün "başarı ve üstün başarı belgesi alanlara" verilen bir maaş ikramiye ödülünde ayrım yapıldığı ve fişleme iddialarına tepkiler büyüyor.

Eskişehir'de karnesini alan park ve oyun alanlarını doldurdu Eskişehir'de karnesini alan park ve oyun alanlarını doldurdu

haberes.com.tr'den Ayhan Aydıner’in gündeme getirdiği Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde fişleme skandalına tepkiler büyüyor. Türk Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Kamuran Arıkan 33 okul müdürü ve müdür yardımcısının öğretmen olarak gösterilerek, aylıkla ödül verildiğini söyledi.

Arıkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Ödül dağıtımında da objektiflikten uzak, ahbap çavuş ilişkisi baz alınmış. Ödül alması gerekenlere ödül verilmemiş, almaması gerekenlere ödül verilmiştir. Hatta ödül listesi puan sıralamasında birinci olan öğretmen arkadaşımız listeden çıkartılmıştır. Bunun yanı sıra bazı şahıslara verilen ödüller  Eskişehir eğitim camiasını derinden üzmüştür. Okulunda olayın ve soruşturmaların eksik olmadığı bazı kişilerin ödül aldığını görmekteyiz. Geçmişte ve yakın tarihlerde  hakkında soruşturma açılıp ceza alan kişiler bu listede yer bulmuş mudur? Ödül listesi incelendiğinde, bu listenin yangından mal kaçırır gibi hazırlandığı görülecektir. Çünkü senelerdir Eskişehir'de müdürlük yapan ve bu görevine devam eden kişilerin karşısına öğretmen yazıldığını görüyoruz. Bu bak bak biz öğretmenlere daha çok ödül veriyoruz mantığı ile yapıldı ise bu bir şark kurnazlığıdır."

"Bu listede öğretmenler yok"

"Ödül listesi incelendiğinde öğretmenlere verilmiş gibi gösterilen ödüllerin 33 tanesinin esasında öğretmen değil müdür veya müdür yardımcısı olduğu görülecektir. Bu kişilerin karşısına neden öğretmen yazılmıştır da ünvanları yazılmamıştır? Resmiyette baktığımızda 59 yöneticiye ödül verilmiş gözüküyor ancak yönetici olduğu halde karşısına öğretmen yazılıp ödül verilen 33 kişiyi de (bunların çoğu kamuoyunda bilinen müdür ve müdür yardımcılarıdır) unutmamak lazım. Bu listeye göre toplam 92 yöneticiye ödül verilmiştir ki bu da ödül verilenlerin yaklaşık yüzde 42'sine karşılık gelir. Bu liste bu haliyle öğretmenleri içermeyen bir listedir. Okullarda bütün yükü çeken, projelerde önderlik eden, pandemi döneminde sabahlara kadar maske diken, okuluna TÜBİTAK başta olmak üzere bir çok projeler kazandıran öğretmenlere ödül verilmemiş. Ama yöneticilerine ödüller bol keseden dağıtılmıştır. Kamuoyuna sormak isterim; Eskişehir'de şu an birçok proje uygulanmaktadır. Bu listeyi gören öğretmen arkadaşım başka projeler yapmak ister mi? Bu liste insanların çalışma şevkini kırmaz mı?"

"Eskişehir Milli Eğitim'de güven sorunu yaşanıyor"

"Burada değinilmesi gereken bir diğer konuda bu listeler nasıl Milli Eğitim Müdürlüğü dışına çıkarılıp çarşaf çarşaf sergilendiğidir. Burada Milli Eğitim Müdürlüğü'nün mahremiyeti veya gizliliği hiçe sayılmıştır veya gerçekten yoktuydu da biz yeni öğreniyoruz. Bunun başlıca sebebi kurum çalışanlarının bir kısmının kendini devletten daha çok farklı mecralara yakın görüp onlara hizmet etmesidir. Eskişehir Milli Eğitim'i ile ilgili bilgiler kamuoyuna dahi gelmeden bazı kişi veya kurumlar tarafından biliniyorsa burada güven yok demektir. Biz şu an Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şunu diyoruz; Boynun eğri, esas neresi doğru ki? Eskişehir Milli Eğitim'de gerçekten düzgün işler yapılmak isteniyorsa burada çalışanların tek bağlı olacağı yerin Türk devleti olduğunun bilinciyle hareket etmesidir. Böyle hareket edenlerin her daim destekçisi olduk ve olmaya devam edeceğiz"