Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde öğrenci yurtları kaderine terk edildi. İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş "Her kuruşunda vatandaşın alın teri olan bu yurtlara sahip çıkalım" dedi.

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde harabeye dönen yurtlar tekrar gündemde. İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, yetkililere çağrıda bulunarak, kaderine terk edilen yurtlara sahip çıkılması gerektiğini ifade etti. 

Toptaş şöyle konuştu;

Eskişehir'de bayramda elektrik kesintisi açıklaması Eskişehir'de bayramda elektrik kesintisi açıklaması

"İlçemizde yaklaşık altı yıldır atıl bulunan öğrenci yurtları için daha önce basın açıklaması yaparak bu yurtların kredi ve yurtlar müdürlüğüne devrinin yapılarak, yüksek öğrenimde çekilen yurt sıkıntısının giderilmesini istemiştik. Ulusal ve yerel basında büyük ilgi gören basın açıklamamızın üzerinden on ay geçmesine rağmen olumlu hiçbir adım atılmadı. Bu süre içinde kanun hükmünde kararname ile el konulan 150 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu altı yıldır gerekli koruma önlemleri alınmadığından ve ilgisizlik yüzünden kötü niyetli kişiler tarafından yağmalandı. Yurt binasının elektrik, su, kalorifer tesisatları, kapılar musluklar hatta pencereler yerlerinden sökülüp götürüldü. İlçe halkından toplanan paralarla yapılan bu öğrenci yurdu harabe haline geldiği için çürümeye terk edildi.

İlçemiz iş adamlarından Dr. Tevhid Çamoğlu tarafından yaptırılıp, yıllarca öğrencilerin barınmasında kullanılan bu öğrenci yurdu da yaklaşık iki yıldır boş bekletilmektedir. Son zamanlarda ilgisizlik yüzünden kapıları kilitli olduğu halde camları kırılarak yağmalanmaya başlanmasını ibretle izlemekteyiz. Bir şey yapamamak sesimizi yetkililere duyuramamak ve hiçbir önlem alınmaması bizleri derinden üzmektedir.

İlçemizde Osmangazi Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okulunda yaklaşık 600 öğrenci öğretim görmektedir. Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurt binası olmadığı için erkek öğrencilere yönelik 150 öğrenci kapasiteli yurt binası kiralanmıştır. İlçemizde yüksek öğretimde okuyan kız öğrenciler için yurt binası bulunmamaktadır. Kiralık ev bulamayan veya kiraların 3 bin TL'ye yükselmesinden dolayı kız ve erkek öğrencilerimiz, ya kayıtlarını donduruyorlar ya da kayıtlarını başka yerlere almak suretiyle ilçemizi terk ediyorlar.

"Her kuruşu vatandaşın alın teri olan yurtlara sahip çıkalım" 

İlçemizde yüksek öğretimde yurt sıkıntısı yaşanırken öğrencilerimiz yüksek ev kiraları nedeni ile sıkıntı yaşarken, bu iki öğrenci yurdunun bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden çürümeye terk edilmesi vicdanları sızlatmaktadır. İnşaat maliyetlerinin aşırı yükselmesi ile yeni yurt binalarının yapılması devletimize büyük yük getireceğinden, milyonlarca lira harcanarak yapılan bu yurtların bir an evvel bakımlarının yapılarak eğitim ve öğretime kazandırılması, öğrencilerimizin yaşadığı barınma sıkıntısının çözümüne katkı sağlayacaktır.

İlimiz milletvekillerinin, tüm yöneticilerin ilçemizin içler acısı ve vicdanları sızlatan bu sorunu ile ilgilenmelerini ve bu yurtların bir an evvel bakım ve onarımları yapılarak önümüzdeki 2022-2023 eğitim ve öğretim yılına hazır hale getirilmesi için gereğini yapmalarını talep ediyorum.