Seçim öncesi iktidar partisinin ittifak arayışlarında ‘kadın haklarını’ pazarlık konusu yapılmasına da tepki gösteren Çakırözer,  Türkiye’de kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin önlenmesinde etkili olan kanun ve sözleşmelerin yok edilmesinin karşısında olduklarını dile getirdi. 

Kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede tek kişinin kararıyla çıkıldığını hatırlatan Çakırözer, yaptığı çağrıda şunları söyledi:

“Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi bir güvenceydi. İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede tek kişinin arzusuyla çıkıldı. Şimdi de 6284 sayılı kanun, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin önlenmesinde elde kalan tek yasal mevzuat.”

"6284'ü korumalı ve güçlendirmeliyiz" 

Kadınların güvence altında olması için 6284 Sayılı kanunun harfiyen uygulanmasının önemli olduğunu söyleyen Çakırözer, bu kanunun zayıflatılması, yok edilmesi gibi arayışlara da herkesin karşı olduğunu söyledi. Çakırözer, “Özellikle de kadınlar karşı. Mağduriyet yaşayan kadınların bir daha aynı şeyleri yaşamaması için hem bu kanuna, hem de daha sert tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi konusundaki çağrılarına toplum olarak destek çıkmalıyız. 6284’ü de korumalıyız, güçlendirmeliyiz. İstanbul Sözleşmesi’ni de yeniden hayata geçirerek harfiyen uygulamalıyız” dedi. 

"Sadece Tuğçe değil hepimiz öldük" 

Eskişehir’de katledilen Tuğçe Can’ın annesi Emine Can ise, 11 Nisan’da görülecek dava öncesi herkesi kendileriyle dayanışmaya davet etti. Can, “Herkes bize destek olsun istiyorum. Bu eylemlerde bulunmak isteyenlere had bildirmek olur. Gencecik insanlar ne istiyorlar bilmiyorum. Ben 75 gündür yanıyorum, içim yanıyor. Yatıyorum ağlıyorum, kalkıyorum ağlıyorum. Bir kişi ölmüyor ki hepimiz öldük. Sadece nefes alıyoruz. İstiyorum herkes bize destek olsun, bizim yanımızda olsun” çağrısını yaptı. 

Murat Keskin’in o yazısı büyük yankı uyandırdı Murat Keskin’in o yazısı büyük yankı uyandırdı

"Şiddet bitmeli' diyen herkes dayanışmayı büyütmeli"

11 Nisan’da herkesi Tuğçe Can’ın ailesiyle dayanışmaya davet eden Çakırözer, “6284’ten çıkılması ya da bunun ağır hükümlerinin kadına şiddet uygulayanlar hakkında kullanılmaması gibi arayışları görüdüğümüz bir dönemde mutlaka ama muklata Tuğçe’nin ailesi ile tam dayanışma içinde olacağız. Herkese de çağrıda bulunuyoruz. Kadına şiddet bitmeli diyen herkesi dayanışmaya davet ediyoruz” dedi.