Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, açıklanan yağ fiyatları ile ilgili verilen fiyatı yetersiz bulduklarını söyledi. 12.000 TL/ton avans ödeme yapılması için karar verildiğini ifade eden Erdemli, "Verilen fiyat üretim maliyetlerini karşılamıyor. Eğer bu fiyat kalır üreticimiz zarar ederse önümüzdeki yıl bu fiyata ürün yetiştirecek çiftçi bulunmaz" dedi.

Erdemli, "Trakya yağlı tohumlar satış kooperarifleri birliği yağlık ayçiçeği avans ödemesi fiyatını açıkladı. Yüzde 40 yağ oranı içeren ürün için 12.000 TL/ton avans ödemesi yapılması için karar verildi. Biz üreticiler verilen fiyatı yetersiz buluyoruz. Verilen fiyat üretim maliyetlerini karşılamıyor. Avans niteliğinde olan fiyat, her yıl olduğu gibi kalıcı hale getiriliyor. Bu fiyatın tekrar gözden geçirilerek revize edilmesini bekliyoruz. Ülkemizin yağ açığı yüzde 35'dir. Eğer düşük fiyat verip çiftçimizin zarar etmesine göz yumulursa bir sonraki ekim döneminde üretim azalacak, tamamı ile dışa bağımlı hale geleceğiz" dedi.

Eskişehir'in kalkınması için bir araya geldiler Eskişehir'in kalkınması için bir araya geldiler

"Alımı kimin yapacağı açıklanmalı"

Tarım Bakanlığı tarafından alımın kimin tarafından yapılacağının da açıklanması gerektiğini belirten Erdemli, "Tarım Bakanımız alım fiyatını 12.000 TL/Ton olarak açıkladı ama, kimin alacağını açıklamadı. Bu çitfçimizin kafasını karıştırdı. Bu durumda Tarım Bakanımız fiyat verdiğine göre alımın kimin tarafından ne kadar primle yapılacağını da açıklamalı. Biz üreticiler yetkilerimizin sözlerine  güvendik, bir karış boş yer bırakmadan ektik. Şimdi de ürünümüze iyi fiyat vetilmesini bekliyoruz. ithalattan alınmayan yüzde 27'lik gümrük vergisi kadar bu fiyata ilave edilerek ürünümüzün değerinin verilmesini talep ediyoruz.Eğer bu fiyat kalır üreticimiz zarar ederse önümüzdeki yıl bu fiyata ürün yetiştirecek çiftçi bulunmaz"diye konuştu.