Eskişehir'de kapalı ve açık alanlarda maske kullanma zorunluluğunun kaldırılması ile birlikte vatandaş rahat bir nefes aldı. Ancak toplu ulaşımda maske takıp takmama tartışmaları devam ediyor. Bu konuda son noktayı ESTRAM yetkilileri koydu. Yetkililer, toplu taşımada maske zorunluluğunun devam ettiğini ifade ettiler.

Eskişehir'de bayramda elektrik kesintisi açıklaması Eskişehir'de bayramda elektrik kesintisi açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından son Bilim Kurulu Toplantısında yapılan açıklamanın ardından maske kullanma zorunluluğu ulaşım araçları ile sağlık kurumları haricinde kaldırıldı. Yaklaşık iki yıldan beri devam eden ve büyük, küçük herkesin korkulu rüyası haline gelen virüs salgınına karşı alınan ağır tedbirlere son verildi.

Maske kullanma zorunluluğunun devam ettiği ulaşım araçlarında birçok kişinin maske kullanmadığı dikkat çekti. Alınan karara uyan ve  kent içi ulaşım araçlarına maske takarak binenler ile kullanmayanlar arasında sık sık yaşanan tartışmalar, görevlileri zor durumda bıraktı. Tramvay başta olmak üzere çeşitli semtlere karşılıklı yolcu taşıyan otobüslerde maske kullanmayanların sayısında artışın yaşandığı belirlendi. Ulaşım araçlarında maske denetimlerinin devam ettiğine dikkat çeken yetkililer, vatandaşlara kullanma zorunluluğunun hala geçerli olduğunu hatırlattı. Ulaşım araçlarında maske denetimlerinin de devam ettiğine dikkat çeken görevliler, kullanmayanların durak ve araçlara alınmayacağını sözlerine ekledi.