Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sanayi tesislerine uygulanan elektrik kısıtlamasının son bulacağı tarihi açıkladı. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi de açıklama gönderdi.

Dönmez, Twitter paylaşımında sanayi tesislerine doğalgazda uygulanan kısıntının 31 Ocak’tan itibaren yüzde 40’tan yüzde 20’ye düşürüleceğini duyurdu.

Sanayi tesislerine uygulanan elektrik kısıtlamasının 29 Ocak itibarıyla kaldırılacağını belirten Dönmez, “Sanayicilerimize bu süreçte göstermiş oldukları anlayış ve iş birliğinden ötürü teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

BOTAŞ da Bakan Dönmez’den sonra yazılı bir açıklama yayınlayarak şunları kaydetti: “İran’dan ülkemize gaz arzı test amaçlı sınırlı miktarda başlamış olup BOTAŞ’ın sanayi tüketicilerine yapmış olduğu yüzde 40 kısıntı oranı 31.01.2022 tarih ve saat 08.00 itibari ile yüzde 20’ye düşürülmüştür.”

65 bin TL geri ödemesiz desteğin ayrıntıları açıklandı 65 bin TL geri ödemesiz desteğin ayrıntıları açıklandı

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nden açıklama 

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nden yapılan açıklamada da "Sayın katılımcımız, Bu gece 00.00'dan itibaren firmalarımızın üretim planlamalarını yapmasında elektrik kullanımı açından sakınca görülmemektedir. Doğalgaz ile ilgili yüzde %40 kısıntı 31 Ocak'a kadar devam edecek 31 Ocak'tan sonra %20 kısıntı ile kısa bir süre daha devam edip tamamen kısıtlama kaldırılacaktır. EOSB'ye yeni bir bilgi ulaşması halinde tüm sanayicilerimiz yeniden bilgilendirilecektir" denildi.