Neşet Çakır ilçede yaşanan sorunları şu sözlerle anlattı;

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde ikamet ediyorum. Söğütönü Yaylası’nda kendiliğinden akan sularımız vardı yıllar önce. Belediye su vurdu, su vurunca, aslında bizim muhtarımız yok, Sivrihisar’a bağlıyız, küçük yer olduğu için çok da ilgilenilmedi. Muhtar olmayınca kimse de ilgilenmeyince bizim sularımız hep kesildi. Biz belediyeye başvurduk, size su vereceğiz dediler, suyu verdiler. Hatta parasız vereceklerdi saatle verdiler biz ona da razı olduk. Sadece hayvanlarımız için su istedik, hayvanlarımız için hayvan çeşmesine bir parmak su verdiler. Sonra bu suyu kestiler. Seçim zamanı suyu açtılar sonra suyu tekrar kesitler ve açmayız diyorlar. Bizim tek istediğimiz hayvanlar için su” diye konuştu. 

Büyükşehirden randevu dahi alamadık”

Çakır şöyle devam etti;

“Bu arada Büyükerşen’in sekreterini 4-5 kez aradım randevu alacağım sanki Cumhurbaşkanı ile randevu alacağım yani randevu bile alamadım. Sivrihisar’ın Yenice Mahallesi’ne bağlı Söğütönü Yaylası olarak geçiyor burası. Buraya da Yenice Mahallesi Muhtarı bakıyor. Biz bölgede 6 haneyiz, hayvancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. Evlerimizde su var, sadece hayvan çeşmelerimizde su yok. Hayvan çeşmelerimiz kendiliğinden akıyordu belediye su vurunca kesildi. Sonra hayvanlarımıza belediye tarafından su verildi ancak şimdi tekrar kesti. Geçtiğimiz belediye seçimlerinde suyu vermişlerdi seçimden sonra kestiler. Biz hayvanlarımızı sulayamıyoruz” dedi. 

“5 dakika sadece derdimizi anlatmak istiyorum”

Çakır hayvanların susuz kaldığını vurgulayarak, “Herkes evinden tankerle su götürüp öyle suluyor. Hayvanlarımızın suya ihtiyacı olduğu zaman, havalar çok sıcak. Hayvanlar kuru yediği için daha çok susuyor. Bize gerekçe belirtmeden suyumuzu kestiler. Bizim haberimiz de yoktu. Hayvanlarımızla çeşmeye vardık su yok. Hayvanlarımız susuz çok zor durumdalar. Ben ESKİ ile görüştüm. Telefonla belediyeye bile bağlanamadım.  5 dakika sadece derdimi anlatmak istiyorum ona bile randevu vermiyorlar, çok meşgul, çok meşgul deniyor. ESKİ ile görüştüğümde suları veremiyoruz dediler su vermek yasak dediler. Saat olmadığı için. Biz çok su istemiyoruz, bir parmak su istiyoruz dedik. Hiç kimse umursamıyor. En son annemler babamlar Sivrihisar’da ESKİ’nin kapısında oturdular. Yalvarsanız da burada aylarca otursanız da su vermiyoruz deyip göndermişler” şeklinde konuştu. 

Eskişehir’de o doktorların muayenehanesi kapatılacak Eskişehir’de o doktorların muayenehanesi kapatılacak

“Bir parmak su istiyoruz”

Çakır bazı hayvanların susuzluk nedeniyle öldüğünü de iddia ederek, “Hayvanları evde sulamamızın imkânı yok. Küçük kuzuları var şu anda. Sulanırken oluk az olduğu için suyu çeşmeden akan suyla yetiştiremediğimiz için hayvanlar altında ezilip ölüyor susuzluktan. Bize seçim zamanı değil de her zaman verdikleri gibi bir parmak su istiyoruz. Seneye seçim zamanı yine gelecekler, oy isteyecekler gelip suyu o zaman mı açacaklar yine” dedi.