Eskişehir Yeni Sofça'da bulunan hamam kullanılamaz hale getirilirken bölgede doğa katliamı yaşanıyor.

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesine bağlı Yeni Sofça Mahallesinde bulunan tarihi hamam talan edildi. Şifalı yeraltı suyu ile bilinen mahalle sınırları içerisindeki hamam ilgisizlik yüzünden girilemez hale getirildi.

Eskişehir'de meteor yağmuru görsel şölen oluşturdu Eskişehir'de meteor yağmuru görsel şölen oluşturdu

Tarihi eser kaçakçılarının uğrak yeri haline gelen hamam için defalarca imza toplayıp ilgili makamlara müracaat ettiklerini dile getiren mahalle sakinleri yetkililere birkez daha çağrıda bulundu.

Bölgede ayrıca bir doğa katliamınında yaşandığına dikkat çeken vatandaşlar "Hamam çok eski yıllarda yapıldı. Bundan önce şifalı suyu nedeniyle kullanılıyordu. İlgisizlik yüzünden hamam ve etrafı kullanılamaz hale geldi. Tarihi olduğu için bölgede sürekli izinsiz kazılar yapıldı. Hamama da kirlilik yüzünden girilemiyor. Bir an önce gerekli tadilat yapılarak Eskişehir turizmine kazandırılmasını etrafında da önlemlerin alınmasını istiyoruz. Milli servet resmen kaderine terk edildi. Şifalı sıcak suyun fışkırdığı hamam ve yanındaki havuz ilgisizliğin kurbanı oldu. Mahallemizin çıkışında orman içerisinde sıcak suyun çıktığı yere yıllar önce yapılan hamam ve havuz kullanılmaz hale getirildi. Bir türlü koruma altına alınamadı. Gelen giden giren çıkan belli değil. Yıllardan beri sit alanı olduğu gerekçesi ile hiç bir olumlu adım atılmadı. Hamamı duyup şehir dışından gelenler, gördükleri çirkin manzara karşısında 'yazıklar olsun' demekten kendilerini alamıyor. Mahalle sakinleri olarak defalarca imza topladık, gitmediğimiz kurum kalmadı. Milli servetin çürümesine daha ne kadar göz yumulacak" şeklinde dert yandılar.