Vatandaşlar, ailelerine ve misafirlerine ikram etmek için baklava, şekerpare, kadayıf  gibi klasik şerbetli tatlı siparişleri veriyor. Fakat hem havaların ısınması hem de temel gıda malzemelerindeki fiyat artışları sebebiyle siparişler geçmiş yıllara göre oldukça azaldı.

Eskişehir’e gelecek üniversiteliler için konut fiyatı açıklaması Eskişehir’e gelecek üniversiteliler için konut fiyatı açıklaması

Gözle görülür bir azalma var

Eskişehir’de bir esnaf, bu yıl bayram öncesi siparişlerde artış olduğunu belirterek, "Vatandaşlarımız bayram hazırlıklarına başladı. Bu yıl en çok cevizli baklava siparişi alıyoruz. Muhallebi ve kazandibi gibi tatlılarda önceden sipariş olmuyor. Genelde şerbetli tatlılara ilgi yoğun ama geçmiş yıllara oranla satışlarda gözle görülür bir azalma var" şeklinde konuştu.

Bizim de cebimiz yanıyor

Bir başka esnaf ise, “Sıcaklardan dolayı geçmiş yıllara göre tatlı siparişlerinde azalma oldu. Bir de artık fiyatlar vatandaşın cebini zorluyor. 2 tepsi baklava yaptıran vatandaşın bu sene 1 tepsi yaptırmaya gücü yetiyor. Esnafın da işi oldukça zor, un, şeker yağ, temel malzemelerde fahiş artışlar var. Bizim de cebimiz yanıyor” dedi.