CHP’li kadınlar Eskişehir’de öğrenciler için eylem başlattı CHP’li kadınlar Eskişehir’de öğrenciler için eylem başlattı

Kulaklık ile müzik dinlerken araçların korna gibi uyarıcılarını duymayan bisiklet sürücüleri ve yayalar hem kendilerinin hem de araçtaki diğer yolcuların hayatını tehlikeye sokuyor. Vatmanlar tramvay yolunda ilerleyen yaya veya bisiklet sürücülerini kornoyla uyarıyor. Ancak bu kişilerin kulağında kulaklık olması nedeniyle seslerini duyuramayabiliyorlar. 

Çok sayıda kişinin hayatını tehlikeye atıyorlar

Yayaların müzik dinlerken dalgın olmaları araç sürücülerine zor anlar yaşatıyor. Müzik dinlediği için her türlü uyarana karşı duyarsız hale gelen yayalar, özellikle tramvayların ani fren yapmasına ve yolcuların kaza atlatmasına sebebiyet verebiliyor. Trafik kurallarına uymayan yayalar trafiğin tıkanmasına neden olurken, hem kendi canları hem de toplu taşıma araçlarındaki onlarca kişi için tehlike oluşturuyor. 

Kurallar sadece araçlar için değil

Yayaların yüksek sesle müzik dinlerken yaşadığı dalgınlık nedeniyle üzücü olayların yaşanabileceğini ifade eden vatandaşlar “Şu an genç kızımızı görüyorsunuz. Hem tramvay yolunda bisiklete biniyor, hem de kulağında kulaklık var. İki taraflı tramvayın geçtiği bu yol şu an kendisi için çok tehlikeli. Gençlerimiz biraz daha dikkatli olmalı. Daha önce de şöyle bir olay oldu, yine tramvay yolundan bisiklet sürücüsü gidiyordu, tramvay ani fren yapmak zorunda kaldı ve özellikle bebekli ve biz gibi yaşlılar ayakta zor durduk. Daha üzücü olayların yaşanmaması için daha dikkatli olunmalı. Gençler tabi ki müzik dinleyecek ancak trafikte, hele ki tramvay yolunda, tüm sesleri duymalarına engel olan kulaklıkları lütfen takmasınlar. Lütfen hiç kimsenin canı yanmasın, kurallar sadece araçlar için değil, yaya olarak da dikkatli olmalıyız” diye tepki gösterdiler.