Odunpazarı Belediyesi ve Türk Eğitim Vakfı (TEV), gençlere fırsat eşitliği sağlamak ve eğitim koşullarını iyileştirebilmek için iş birliği yaptı. Odunpazarı Belediyesi ve TEV iş birliği ile hayata geçirilen “Okutan Odunpazarı Projesi”, düzenlenen toplantıyla duyuruldu. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un makamında düzenlenen toplantıya Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın katıldı. 

Tepebaşı'nda matematiği sevdiren etkinlik Tepebaşı'nda matematiği sevdiren etkinlik

Odunpazarı Belediyesi, eğitimde fırsat eşitliği yaratmak ve eğitim alma imkânına sınırlı ölçüde erişim sağlayan gençlerin önünü açmak amacıyla, Türk Eğitim Vakfı ile birlikte önemli bir projeye imza attı. Odunpazarı’nda ikamet eden ve maddi nedenlerle eğitimine devam etmekte güçlük çeken üniversite öğrencilerine burs desteği sağlanacak.

"Bizim için en önemli görevlerden" 

Proje hakkında bilgi veren Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TEV ile burs protokolü imzaladıklarını söyledi. Üniversite eğitimini Eskişehir’de sürdüren ancak ailesi deprem bölgesinde yaşayan öğrencilerin de bu burstan faydalanacağını açıklayan Başkan Kurt, “Türkiye’nin çok acı günlerden geçtiği bir ortamda zaman zaman iyi şeylerin de ortaya çıkmasını da sağlamak gerekir. Türkiye’de burs konusunda en uzman ve güvenilir kurumlardan olan TEV’e Odunpazarı’ndan hemşehrilerimizin de katkıda bulunmasına aracılık etmek bizim için önemli görevlerden birisi. Bundan sonra Odunpazarı’ndan burs vermek isteyen hemşehrilerimizin ‘Okutan Odunpazarı’ sloganı ile TEV’e katkıda bulunmaları ve bağış yapmaları önemli ricamızdır. Ben, bu işi yıllardır gerçekleştiren Türk Eğitim Vakfı’na sizin şahsınızda teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun”  dedi. 

"Bu karanlık dönemli eğitimle aydınlığa götüreceğiz" 

“Zor bir dönemden geçiyoruz, ama şunu gördük ki belediyemizin ve halkımızın katkıları ile bir bütün olduk. Bu yaraları da yine bir bütün olarak saracağız. Eğitimin, bilimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Bizim de bütün gayretimiz eğitim almak isteyen gençlerimize fırsat eşitliğini sağlamak. Bugün attığımız imza da bunu gösteriyor. Bu karanlık  dönemi ancak eğitimle ve sizlerin eğitime vereceğiniz destekle aydınlığa götüreceğiz” diyen Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu yıl Türkiye’ye hizmette 55. yılını idrak eden Türk Eğitim Vakfı olarak tüm çalışmalarımızda odağımıza, gençlerimize daha aydınlık ve güzel bir gelecek bırakmayı, onlara fayda sağlamayı ve değer yaratmayı alıyoruz. Türkiye’nin Eğitim Vakfı olarak eğitimde fırsat eşitliği sağlamayı ülkemize karşı sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Biliyoruz ki gençlerimizin aydınlık geleceği için en büyük ışık eğitimdir. Ancak maddi yetersizlikler eğitimin önündeki en önemli bariyerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için öncelikle gençlerimize eğitimde fırsat eşitliği sunmak gerekiyor. Türk Eğitim Vakfı olarak bunun için çaba gösteriyoruz. Bu amacımıza ulaşmada Odunpazarı Belediyesi ile yan yana yürümekten büyük mutluluk duyuyoruz. Odunpazarı Belediyesi iş birliği ve değerli Odunpazarı sakinlerinin katkılarıyla hayata geçirdiğimiz Okutan Odunpazarı Projesi ile Odunpazarı’nda oturan üniversite öğrencilerinin yanlarında olacağız.”