CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Dr. Jale Nur Süllü Muttalip Mahallesi’nde kurulan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvan Pazarı’nda kurbanlık hayvan yetiştiricilerini ziyaret etti. Üreticiler ve Kurban Bayramı öncesi kurbanlık almaya gelen vatandaşlarla sohbet eden Çakırözer ve Süllü, sıkıntıları dinledi.

Pazara hayvanlarını getiren besiciler bir haftadır satış yapamadıklarını söylerken, artan girdi maaliyetlerinden dert yandı. Geçen yıl 130 liraya aldıkları bir çuval yem fiyatının bir yılda 400 liraya çıktığını söyleyen hayvan yetiştiricileri, geçen yıl 2 bin liraya sattığı bir koyunu bu yıl 2 bin 500 liraya satamadıklaranı dile getirdi. 

"Vatandaşlar fiyatlar düşsün diye bekliyor" 

Seyitgazi’nin Akin köyünden hayvan pazarına satışa gelen bir besici,  “2 yaşında hayvanı 4 bin liraya veriyoruz almıyorlar. 3 gündür, 4 gündür ayağımızdaki ayakkabıları çıkaramıyoruz. İlgilenen yok. 30, 40 tane hayvanımız var, satamadık. Vatandaş fiyatlar düşsün diye bekliyor. Bayramın birinci, ikinci günü acaba 500 lira, bin lira düşermi diye bekliyor. Gelen yok. Güvenlikçilere bağırıyorum kapıları açın diye, insan yok hepsi satıcı” dedi. 

"Gelen giden yok, bu işin içinden nasıl çıkacağız" 

Eskişehir’in Danişment köyünden pazara gelen başka bir besici ise, bayrama bir gün kalmasına rağmen satış yapamamaktan dert yandı. Besici, “Geçen yıl 2 bin liraya sattığımız hayvan bu yıl 2 bin 500 lira. Hiçbir artma yok. Getirdiğimiz hayvanın yüzde 90’ı kalacak. Köylü perişan. Yemin torbası 390, 400 lira. 2 yıl önce 77, 80 liraydı. Yeme gelen zam kadar, hayvana gelmedi. Hayvanlarla buraya geldim,  7 bin 500 lira mazot masrafı çıkmış. Nasıl çıkacağız bu işin içinden. Bir tane koç satayım dedim, geldi gitti masraflarına yetmiyor. Çoban çalıştırıyoruz 5 bin, 6 bin lira. Gelen giden yok” dedi. 

"Artık gücümüz kalmadı" 

Hayvan üreticilerinin elindeki hayvanları bitirmek için damızlık koyunlarını satışa getirdiğini söyleyen besici,  “Bakın damızlık koyunlar burada. 2 yaşında koyun. İnsanlar elindeki hayvanı bitirmeye çalışıyor. Gücümüz kalmadı. 1 çuval yem 400 lira, geçen yıl 130 liraydı. Geçen yıl 2 bin 200 liraya verdiğimiz koyunu bu yıl aynı fiyata veremiyoruz. Çok zor. Kime gideceğiz. Gelen yok, giden yok. Sır meydanı ok meydanı” diye dert yandı. 

"90 hayvan getirdim, satış yapamadım" 

Emirdağ’dan hayvan pazarına satışa gelen Ercan Özer de, yaşadıklarını şöyle anlattı: 

“90 hayvan getirdik daha satamadık. 2 bin, 2 bin 500 liraya satıyoruz alan yok. Yemin çuvalı 400 lira, 1 kuzu 4 çuval yemden çıkıyor. Bin 600 lira sadece bir kuzunun yemi tutuyor. Bunun anası da bin 100 lira tutuyor, 2 bin 700 lira. Ben 3 bin lira istiyorum. Kazanacağım 300 lira. Bunun ilacı var, çobanı var, buraya gelip gitme masrafı var. 600 koyun var komple zarar. Şu anda biz bırakmaya gidiyoruz. Emirdağ’da bu sene kesilmiş olan damızlık hayvan kadar hiçbir yerde kesilmemiştir. Bunları biz üretmek için yıllarımızı verdik.”

Bakan açıkladı: Maaşlardaki vergi dilimleri değişiyor Bakan açıkladı: Maaşlardaki vergi dilimleri değişiyor

"Açlar kervanına katılacağım" 

Besici Murat Vuran ise, “Ben önce koyunumu sattım. Şimdi 10, 15 davarım kaldı onları da satacağım. Bundan sonra tamam artık. Ben de şehre geleceğim, açlar kervanına ben de katılacağım” dedi. 

"150 hayvan getirdim, 10 tane satabildim" 

150 hayvanı ile Kars’tan Eskişehir’e satışa gelen besici Bülent Kurukafa ise, sadece nakliye masrafının 30 bin lira olduğunu söyledi. 1 hatfada sadece 10 tane hayvan satabildiğini söyleyen Kurukafa, şunları söyledi: 

“Ben Karst’tan geldim. 30 bin lira tır masrafım tuttu. Şu ana kadar sattığım 10 tane hayvan.  1 haftada. 150 tane hayvan getirdim, 140 tane hayvanım kaldı. Yem pahalı, nakliyat pahalı, satış da olmuyor. 10 tane koyun sattım geri dönüş param çıkmadı. Hepimiz bu elimizdekilerini çıkaralım, hayvancılığı bırakacağız. Gücümüz yok. Geçen yıl pandemide 30 koyunum kalmıştı. Şimdi hepsi dolu. Şu an geri döneceğiz nasıl döneceğiz. 30 bin lira gelirken verdik, şimdi nasıl vereceğiz.” 

"Hayvancılığı bitirdiler" 

CHP’li Çakırözer ve Süllü, ziyaretlerinde yaptıkları açıklamalarda Türkiye’de hayvancılığın bitme noktasına geldiğini söylerken, iktidarın kendi çiftçisi yerine başka ülkelerin çiftçilerini, üreticilerini beslediğini belirtti. Çakırözer ve Süllü, “Çiftçi de, hayvan yetiştiricisi de perişan. Artan maaliytler karşısında emeğinin karşılığını alamıyor, çiftçilikten, üreticilikten vazgeçiyor. Yemin, mazotun bu kadar artmasında sorumluluk önlem almayan bu iktidara aittir. Bu kötü yönetime aittir”  dedi.