MESS’e bağlı fabrikalarda çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin, ek zam talebiyle bir saat üretimi durdurma eylemi olumlu sonuç verdi. Türk Metal, Birleşik Metal-İş Sendikası ile MESS arasındaki anlaşmayla çalışanlara yüzde 34 oranında ara zam yapıldı. Eyleme, Eskişehir'den Haier grup bünyesinde bulunan Renta Kurutucu, Renta Pişirici, Renta Bulaşık Makinesi, Bilecik'ten Demisaş ve Accuride işyerlerinde çalışan işçiler destek verdi.

Metal iş kolunda, Türk Metal, Birleşik Metal-İş, Özçelik-İş’in örgütlü olduğu MESS kapsamında olan işyerlerinin tümünde işçiler ek zam talebiyle 1 saatlik iş bırakma eylemi yaptı. 

Metal işçileri sendika temsilcileriyle ve örgütlü oldukları şubelerle görüşerek, fabrika içerisinde çalışma alanlarını ek zam yazılarıyla doldurarak ve sosyal medyada bu konuyu gündeme getirerek ek zam talebinde bulundu. 

MESS’e bağlı fabrikalarda çalışan DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi işçiler ek zam talebiyle 1 saat üretimi durdurdu. 

İş bırakma eylemine, Eskişehir'den Haier grup bünyesinde bulunan Renta Kurutucu, Renta Pişirici, Renta Bulaşık Makinesi, Bilecik'ten Demisaş ve Accuride işyerlerinde çalışan işçiler destek verdi. 

Fabrika bahçesinde yürüyüş yapan işçiler, 'Patronların kölesi olmayacağız. Metal işçileri direniyor' yazılı pankart açarak, 'İnadına sendika, inadına DİSK' sloganları attı.

Eylem olum sonuç verdi 

Yapılan eylem olumlu sonuç verdi. 

Metal Sanayicileri İşveren Sendikası (MESS) ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş sendikası arasındaki anlaşmayla metal iş kolundaki çalışanlara yüzde 34 oranında ara zam yapıldı. 

Açıklamada, işçilerin olumsuz ekonomik koşulların ve yüksek enflasyonun neden olduğu hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı ile mücadele ettiği belirtilerek bunun yanında asgari ücretteki artışın, örgütlü olunan iş yerlerinde ücretleri yakınlaştırdığı ve ücret dengesinin bozulduğu kaydedildi. 

Eskişehir'de önemli Kalabak Su ve Halk Ekmek açıklaması Eskişehir'de önemli Kalabak Su ve Halk Ekmek açıklaması

Bu durumun, 12 Ocak 2022'de MESS ile imzalanan ve 1 Eylül 2021-31 Ağustos 2023'te geçerli olan Grup Toplu İş Sözleşmesi'nde kıdem zammına dayalı yeni bir düzenlemeyi zorunlu kıldığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 

“İşçilerin 31 Aralık 2022 günkü saat ücretleri önce 48,04 TL’ye çekilecektir. Daha sonra, yürürlükteki toplu iş sözleşmesi gereğince, 2023 yılı Mart ayında verilmesi gereken dördüncü dilim ücret zammı, Mart ayını beklemeden, yukarıda belirtilen düzenlemenin ardından yüzde 15 olarak uygulanacaktır. Ancak Mart ayındaki son altı aylık enflasyon oranının yüzde 15’i aşması halinde, aşan kısmın tamamı 28 Şubat’taki ücretlere yansıtılacaktır.”

Zam oranı yüzde 34 oldu

Bu düzenlemeden sonra her kıdem yılı için saat ücretlerine, 10,5 TL’yi geçmemek üzere, 70 kuruş ekleneceğini aktaran Yönetim Kurulu, “Böylece anlaşmayla birlikte elde edilen toplam zam oranı yüzde 34 olmuştur. Sendikamız tarafından yapılan bu iyileştirmenin, MESS’e bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimizin yaşadığı reel ücret kayıplarını bir nebze olsun azaltacağına ve 2023-2025 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde kayıplarımızı telafi edeceğimize inanıyoruz.”