Bitti gitti derken koronavirüs yeniden hortladı. Bugüne kadar binlerce kişinin hayatını kaybettiği, büyük küçük her kesimin korkulu rüyası haline gelen Covid-19 Eskişehir'de tavan yaptı. Vakanın en çok görülen iller arasında Eskişehir'in ilk sırada yer alması, tedbirlerin de arttırılmasına yol açtı. Salgına yakalanma korkusunu yaşayan birçok kişi  yaklaşık 2 aydır rafa kaldırdıkları maskelerini yeniden çıkarttı.

Aşı stantları yeniden kuruldu

Tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgınına Eskişehir'de yakalananların sayısına her geçen gün bir yenileri eklenirken, birçok tedbiri de beraberinde getirdi. Salgın süresince halkı aşılamak için şehrin özellikle kalabalık mevkilerine oluşturulan stantlar yeniden açıldı. İl Sağlık Müdürlüğü'nün talimatı üzerine ilk aşılama stantı Köprübaşı Sağlık Müdürlüğü ek hizmet binası girişinde oluşturuldu. Daha önce koruyucu aşılarını olanlar, şimdi de hatırlatma aşısı için stant önünde başvuru kuyrukları oluşturdu. Gerekli işlemlerini yaptıranlara görevli personel tarafından hatırlatma aşıları yapıldı. Aşı çalışmasının hafta boyunca da devam edececği açıklandı.

Maskeler 2 ay aradan sonra yine çıktı 

Eskişehir'in salgın bakımından ilk sırada yer aldığı haberini duyanlar, bundan 2 ay kadar önce kaldırdıkları koruyucu maskelerini yeniden çıkartarak kullanmaya başladı. Geride kalan son bir hafta içerisinde özellikle kalabalık alanlar başta olmak üzere toplu taşıma araçlarında maske kullananların sayısın da artış gözlendi. Maske kullanımının daha da yaygın hale geleceği ifade edildi.

Hastaneler de dolu 

Covid-19 belirtisini fark eden ve kendisinden şüphelenen onlarca kişi soluğu hastanelerde aldı. 9 gün süren Kurban Bayramı tatilinden hemen sora belirti şüphesi ile hastanelere gelen çok sayıda kişi de test yaptırabilmek için uzun kuyrular oluşturdu. Eskişehir Şehir Hastanesi başta olmak üzere Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde Covid servisleri yeniden faaliyete geçirildi. Yoğun bakımlarda tedavi gören hastanın bulunmadığı hastaneler de servislerde tedavi görenler de artışın yaşandığı ileri sürüldü.