Yeni eğitim öğretim yılı 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak. Öğrencileri okul heyecanı sararken veliler de büyük bir telaş içinde. Çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişe başlayan veliler çıkmaza girdi. Artan enflasyon kırtasiye ürünleri ve okul kıyafetlerini de vurdu. Bu yıl defterden silgiye, kalemden okul kıyafetine kadar çok sayıda ürüne yüzde 100 zam geldi. 

Eskişehir’de devlet okulları için kıyafet maliyeti bin 500 bin lirayı bulurken özel okullarda ise bu rakam 2-3 katına kadar çıkıyor. Okul kıyafetleri geçen yıla göre yüzde 100 zamlanırken, veliler yüksek fiyatlardan şikayetçi. Etek veya pantolon, hırka, iki uzun kollu tişört olarak satılan okul takımlarının fiyatları bin 500 lira. Bu takıma bir de zorunlu olan eşofman takımı eklendiğinde fiyat 2000 liraya kadar çıkıyor.

Eskişehir’de sanayiciler beklenti ve hedefleri açıkladı Eskişehir’de sanayiciler beklenti ve hedefleri açıkladı

Kırtasiye ürünlerine de büyük zam geldi

Kentte veliler, kalem, silgi, defter gibi zorunlu olan kırtasiye ürünlerini alırken de büyük zamlarla karşı karşıya. Dershaneler bölgesi olarak anılan sokakta bulunan kırtasiyelerde geçen yıl en ucuz kurşun kalemin 2 lira civarındayken bu sene aynı kalemin minimum 5 liradan satılıyor. Defterler ise geçen yıl ortalama 10 lira iken bu sene 25 lira civarında.