Eskişehir Ertuğrulgazi Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği tarafından bu yıl 29. düzenlenen Ertuğrulgazi Şurası ve Yörük Etkinlikleri Eskişehir ve Türkiye tarihinin dönüm noktalarından olan Karacaşehir Köyü'nde gerçekleştirildi. Etkinliklerde yeni Yörük Beyi Halil Türkan seçildi.

Eskişehir'de pazarcı esnafının başı dertte Eskişehir'de pazarcı esnafının başı dertte

Etkinlik kapsamında temsili Eskişehir Yörük Beyliği devir teslim töreni yapılmış olup, beylik görevini  Hüseyin Şen'den devralan Eskişehir Ertuğrulgazi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu Başkanı Halil Türkan konuşmasında Yörüklerin birliğinin önemine dikkat çekti. 

Eskişehir'in 48 Yörük köyünden katılım 

Etkinlik hakkında bilgi veren Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu Başkanı Halil Türkan, "Osmanlı Devletinin kuruluş muştusu olan Osman bey adına okunan ilk hutbe Dursun Fakih tarafından burada okunmuştur. Bu tarihi olayı anmak için 2 Eylül Cuma günü Karacaşehir köy camimizde temsili hutbe okutulup misafirlerimize Yörük gözlemesi ve ayran ikram edilmiştir.  3 Eylül Cumartesi günü  Adalar Atatürk caddesi girişinden başlayan yörük yürüyüşümüz vilayet meydanında halk oyunları ve atlı gösteriler ile devam etmiştir. Yürüyüşümüzde Eskişehir halkımızın yoğun ilgisi ve yüksek teveccühü damga vurmuştur. Son olarak 4 Eylül pazar günü yine Karacaşehir Köyümüzde, Ertuğrulgazi Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanımız Sayın Abdül Ünal'ın açılış konuşmasıyla başlayan programımız, mehteran, halk müziği konseri ve atlı okçuluk gösterilerimiz ile devam etmiştir. Şölenimize Eskişehir'in 48 Yörük köyünden katılım gerçekleştirilmiş olup ayrıca Türkiye'nin her köşesinden Yörük Türkmen kardeşlerimiz, Iraklı Türkmen kardeşlerimiz şölenimizi şereflendirmiştir" dedi.