Maliyetlerin giderek artması çiftçiyi zor durumda bıraktı. Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Erdemli "Yükselen maliyetler üretimi düşürdü" dedi.

Odunpazarı İlçe Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, tarım sektörünün en büyük sorununun yüksek girdi maliyetleri olduğunu söyledi. Erdemli, girdi fiyat endeksiyle üretici fiyat endeksi arasındaki farkın açıldığını, girdi fiyatlarının yüksekliğinin üretimi olumsuz etkilediğini ve bu nedenle üreticinin daha az girdi kullandığını vurguladı.

Erdemli, dünyada ve ülkede en büyük enflasyon kaleminin gıda olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti;

Eskişehir'de 694 milyon tonluk rezerv ortaya çıktı Eskişehir'de 694 milyon tonluk rezerv ortaya çıktı

"Bu ülkede gıda ürünlerindeki pahalılık kıtlık algısı yaratmasın, tarımsal potansiyelimizi hareket geçirmeliyiz. Bu nedenle hükümetten özellikle girdi maliyetlerini azaltacak bir üretim teşvik paketi açıklamasını bekliyoruz. Böyle bir açıklama üreticimizin moralini de yükseltecektir. Toprağa bağlanmasını ve üretimin de artmasını sağlayacak" dedi.

Özellike bu yıl maliyetlere yapılan artışlar yüzünden üretim alanlarında bir daralma yaşandığını da dile getiren Naci Erdemli "Tarımsal ve hayvansal üretimin eski günlere dönmesi için, gereken desteğin biran önce sağlanması gerekiyor. Çiftçi, tarlasını borçlanarak eker duruma gelirken, hayvan yetiştiricileri de gelen yem zamlarına yetişemiyor. Bizlerin çığlığına artık kulak verilmeli ve taleplerimiz dikkate alınmalıdır" diye konuştu.