Eskişehir'deki elektrik kesintilerine sert tepki

Eskişehir'de kronik bir sorun haline gelen elektrik kesintilerine bir tepki de BBP İl Başkanı Şaban Bozbal'dan geldi. "Ödetilen faturaların hakkını verin" diyen Bozbal, mahalle sakinlerinin sürekli kesilen elektriklerden ve yetkililere çok zor ulaşılmasından, ulaşıldığında da çoğu zaman ilgilenmediklerinden şikayetçi olduğunu söyledi. Bozbal, "Bu yol neden yapılmıyor? Eskişehir’e verilen söz neden tutulmuyor?" diyerek adı artık ölüm yolu olarak anılan Alpu Yolu'nun durumunu hatırlattı.

Siyaset 22.06.2020 - 10:12 22.06.2020 - 10:12

Büyük Birlik Partisi Haftalık basın toplantısında İl Başkanı Şaban Bozbal haftanın değerlendirmesini yaptı

Yaptığı açıklamada ‘ölüm yolu’ olarak bilinen Alpu yolunun yılan hikayesine döndüğünü, meydana gelen trafik kazaları sonucu birçok insanın hayatını kaybettiğini ve bir an evvel çözüm uygulanmasını isteyen Bozbal: "Eskişehir-Alpu-Beylikova-Mihalıççık, nam-ı diğer ‘ölüm yolu’ nu çözemedik. Yıllarca bizi sevdiklerimizden ayıran, yüzlerce çocuğu öksüz, yetim bırakan yoldur burası. Ölüm yoluna dönen bu yol üzerinde son 10 yılda  600’den fazla ölümlü kaza meydana gelmiştir.Daha iki gün evvel yaşanan kazada 1 vatandaşımız hayatını kaybetti,iki vatandaşımız yaralandı. Alpu, Bozan, Osmaniye, Mihalıççık, Beylikova ve Yunusemre’yi Eskişehir’e bağlayan ve oldukça yoğun araç trafiğinin yaşandığı bu yolda neredeyse her ay ölümlü ve ağır hasarlı kazalar yaşanmaktadır. Diğer bir ifadeyle Eskişehir’deki iki devlet yolunda bile bu kadar fazla ölümlü kaza olmamıştır. En çok kazanın olduğu yol  Afyonkarahisar-Seyitgazi yolu, sonra da maalesef bu ölüm yolu gelmektedir. Yüzlerce insan canından oluyor , yüzlerce can toprağa veriliyor.Artık bu ölüm yolunda bir can kaybına dahi tahammül kalmamıştır. Bunu yapmamak gibi bir düşünce kimsede yoktur.Fakat bugüne kadar çok eksik kalındı. Yapılmayan işlerin hesabını sormak, vatandaşlık görevimizdir. Buradan tüm hemşehrilerimiz adına ‘Bu yol neden yapılmıyor? Eskişehir’e verilen söz neden tutulmuyor?’ diye sormak hepimizin hakkıdır. 900 bin Eskişehirlinin hakkıdır." diye konuştu.

"Mağduriyeti giderin"

Eskişehir ve köylerinde son günlerde sıklıkla gerçekleşen Elektrik kesintilerine değinen BBP İl Başkanı Şaban Bozbal "Yaptığımız ilçe ziyaretlerinde bir kez daha gördük ki,Yurttaşlar köylerde sık sık yaşanan elektrik kesintilerine isyan ediyor, saatlerce elektrik olmamasına rağmen gelen yüksek faturalar dahada çileden çıkarıyor. Mahalle sakinleri,sürekli kesilen elektriklerden ve yetkililere çok zor ulaşılmasından, ulaşıldığında da çoğu zaman ilgilenmediklerinden şikayetçi. Köylünün derdi büyük ama kimse çare olmuyor. İşleri yarım kalıyor. Hem evlerinde, hem de tarlalarda kesintilerden dolayı mağdur olunuyor” dedi.

Elektrik dağıtımından sorumlu şirkete çağrıda bulunarak, bu çağda elektrik kesintilerinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Bozbal, “Hem vatandaşın elektrik kesintisine çare olmayacaksınız hem de fatura göndereceksiniz. Bu kabul edilemez. Ödetilen faturaların hakkını verin. Yurttaşın isyanına kulak verin. Kesintileri bitirin, vatandaşın elektrik kesintisi mağduriyetini giderin" çağrısında bulundu.

Eskişehir merkezde de bu meselenin çözüme kavuşturulamadığının altını çizen Bozbal, özelleştirilen elektrik şirketlerinin verdiği hizmetler denetlenmeli ve yaşanılan mağduriyetin giderilmesi için çözüm üretilmeli çağrısında da bulundu.

"Kıdem tazminatı dayatılmamalı" 

Kıdem tazminatına yönelik düzenlemenin neden yapıldığı konusunda bir açıklamanın olmadığını belirten Bozbal "Böyle bir düzenlenmeye neden ihtiyaç var? İkna edici bir cevap verilebilmiş değil." ifadelerini kullandı.

Emeklilik parası ve tazminatın her zaman aile hayatı için en önemli gelir kaynaklarından biri olduğuna işaret eden Bozbal:" 30 günlük ücret üzerinden ödenen mevcut kıdem tazminatı aylık yüzde 8.33’e karşılık geliyor. Fona yüzde 6 oranında prim kesilmesi, 21.6 günlük kıdem tazminatına karşılık geliyor. Kıdem tazminatının bir yıl için bir ay olan seviyesinden geri düşmemesi ve herkesin yararlanabileceği bir sistemin kurulması, ayrıca mevcut çalışanların haklarının tam korunması şarttır. Bu yönde atılacak adımlarda tam uzlaşma aranmalıdır. Kıdem tazminatıyla ilgili illa bir düzenleme yapılacaksa işçi ve işveren kesimleriyle mutabakat sağlanmalıdır. Mutabakat sağlanmadan asla böyle bir düzenleme dayatılmamalıdır. Bu, iş barışını bozar. Kıdem tazminatıyla ilgili, çalışan kesimlerimizin aileleri, asla hak kaybıyla karşı karşıya kalmamalıdır. Bu duruma azami dikkat edilmelidir." diye konuştu.
 

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa