Eskişehir'de Sarar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar ve eşi Zehra Sarar'ı evinde darp ederek çelik kasalarını soydukları iddia edilen firari zanlılardan Ilia Sacali'nin yargılanmasına devam edildi.İstanbul Havaalanı’nda yakalandıktan sonra tutuklanan Sacali,ilk ifadesinde olduğu gibi suçlamaları yine kabul etmedi.

Eskişehir'de hareketli dakikalar! Çok sayıda gözaltı var Eskişehir'de hareketli dakikalar! Çok sayıda gözaltı var

Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde hâkim karşısına çıkan sanık Ilia Sacali, ilk savunmasını Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla yaptı. Duruşmaya Cemalettin Sarar ve Zehra Sarar çifti katılmadı. ‘Nitelikli yağma’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ ve ‘mala zarar verme’ suçlarından cezalandırılması talep edilen sanık, mahkemedeki savunmasında suçlamaları reddederek olayla ilgisinin bulunmadığını ileri sürdü. 

"Ben bu suçu işlemedim" 

Sanık Ilia Sacali savunmasında daha önce verdiği ifadenin geçerli olduğunu belirterek "Uzun süreden beri tutukluyum,neden cezaevindeyim anlayabilmiş değilim. Ben suç işlemedim, ben sadece ticari taşımacılık yapıyordum. Bakmakla yükümlü olduğum bir ailem var. Bu nedenle tahliyemi istiyorum.Ben taşıdığım kişilerin suç işleyeceğinden veya suç işledikleirnden haberdar değilim" dedi.

Cezalandırılması talep edildi 

Daha önceki duruşmada verilen mütalaada sanık Ilia Sacali'nin ‘nitelikli yağma' suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar, ‘mala zarar verme' suçundan 4 aydan 3 yıla kadar ve 2 kez ayrı ayrı ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçundan 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Heyet, sanık avukatının ek süre talebinde bulunması üzerine duruşmayı 21 Haziran 2022  gününe erteledi. Davada sanık olarak yer alan firari zanlılar Vasyl Nachev, Alexei Terzinov ve Dmitri Aricov’un ise Interpol kırmızı bülteniyle arandığı öğrenildi.