İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Toptaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Pessinus Antik Kenti, gerekse eserlerin sergilendiği kazı evi ilgisizlik ve bakımsızlık nedeni ile kaderine terk edilmiştir.

Pessunis Antik Kenti ve kazı evi, görevli birinin olmaması nedeniyle yabani otlar ve dikenler tarafından gezilemez durumdadır. Kazı evinde sergilenen tarihi eserlerin otların içinde kaybolmuş görünmez hali bizleri derinden üzmüştür. Ayrıca bu eserlerin bulunduğu yerde bir bekçinin olmaması geçmiş tarihlere ışık tutan bu kıymetli eserlerin kötü niyetli kişiler tarafından zarar görmesine sebep olabilecektir.  

Pessinus antik kenti kaderine terk edilmemelidir

İlçemiz inanç turizmi için çok önemli olan Pessinus Antik Kenti ve kazı evine bir an önce görevli tayin edilerek temizliği yapılmalı ve gelen ziyaretçilere rehberlik hizmeti verilmelidir. Ayrıca antik kente giden yollara kısa aralıklarla yön levhaları yapılarak ziyaretçilerin buraya daha rahat ulaşmaları sağlanmalıdır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, ülkemiz turizmi için büyük öneme sahip olan Pessinus antik kenti kaderine terk edilmemelidir! 

Turizm Bakanlığı, Eskişehir Valiliği, Sivrihisar Belediyesi olarak; tarihte önemli olayların yaşandığı, en büyük ticaret merkezinin olduğu ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış uygarlıkların ve bu eşsiz eserlerin tanıtımı yapılarak uluslararası turizme açılmalıdır.

Pessinus Antik Sivrihisar'a 13 kilometre uzaklıkta Ballıhisar köyünde bulunan Pessinus Antik Kenti M.Ö. 8'nci yüzyılda kral Midas tarafından kurulduğu rivayet edilir.

Eski Kral Yolu üzerinde olan antik şehir, Friglerce “Tanrıça Kybele” diye adlandırılan ana tanrıçanın bulunduğu en önemli tapınma yerlerindendir.  Pessinus, dünyanın o dönemdeki en büyük ticaret merkezi olup, büyük saygı gören tanrılar anasına ait tapınak burada bulunmaktadır. Pessinus Antik Kenti en görkemli dönemini Roma imparatoru Agustus(MÖ.27-MS.14) zamanında yaşamıştır. Romalılar zamanında görkemli tapınağın yanı sıra farklı planlı yapılar, atölyeler, evler ve Hristiyanlık dönemine ait kilise ve şehrin doğusunda 8000 kişilik tiyatro bulunmaktadır.  

Belçika Ghent Üniversitesi adına 1967—1973 yıllarında Prof. Dr. Pierre Lambrechts tarafından kazılar başlatılmış; 1987-2008 yıllarında Prof. Dr. J.Devreker, 2009-2013 yılları arasında ise Avustralya Melbourne Üniversitesinden Prof. Dr. Gocha R. Tsetskhladze tarafından gerçekleştirilmiştir.  

Kazılarda çıkarılan tarihi eserler Ballıhisar köyünde bulunan kazı evinde sergilenmektedir.