İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ''YSK üyelerine hakaret''ten 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kararın kesinleşmesi için istinaf mahkemesi ve Yargıtay süreçlerinin de tamamlanması gerekiyor. İmamoğlu'na siyasi yasak da getirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada karar çıktı.

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi, Ekrem İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, Ekrem İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, İmamoğlu hakkında TCK'nin "belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma" konusunu içeren 53. maddesinin uygulanmasına da hükmetti. 

İYİ Parti Eskişehir'de kadınlar bin kapıya konuk oldu İYİ Parti Eskişehir'de kadınlar bin kapıya konuk oldu

İmamoğlu, kendisine verilen siyasi yasak ve hapis cezasının ardından ilk kez açıklamalarda bulundu. İYİ Parti lideri Meral Akşener'in de bulunduğu makam odasında konuşan İmamoğlu, "Halkın verdiği yetkiyi öyle bir avuç insan alamaz. Mücadelemiz daha güçlü başlıyor Allah'ın izniyle" dedi.

Öte yandan Eskişehir'den siyasiler Ekrem İmamoğlu'na destek içeren mesajlar yayımladı. Bazı siyasiler ise Sarçahane'ye gitmek üzere yola çıktı. 

İşte Eskişehir'in siyasilerinden Ekrem İmamoğlu'na destek mesajları;

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen

Haktan, hukuktan, adaletten ve gerçeklerden uzak, siyasi baskı ile verilen bu ceza sevgili Ekrem İmamoğlu’na değil, hukukun üstünlüğüne inanan milyonlarca yurttaşımıza verilmiştir. Sevgili Ekrem kardeşime destek için Saraçhane yolundayım. 

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç

Milletin iradesini yok sayanlar demokrasi tarihimizde kapkara ve utanç dolu bir sayfa açtı! İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun adalet mücadelesi hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, bağımsız yargıya inanan milyonların mücadelesidir. Ekrem İmamoğlu ve İstanbul halkının yanındayım.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu'na verilen ceza, 16 milyon İstanbullu'nun iradesine verilmiştir. Hukuk ve demokrasiyi ayaklar altına alan bu karara imza atanlar da talimatını verenler de hesap verecek!

Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu'na hukuksuz bir şekilde 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Saray'ın talimatıyla halkın iradesinin gasp edilmesini kabul etmiyoruz. Gel de Hz. Ali'nin sözünü hatırlama! "Zalimin sonu yaklaştıkça, zulmü artar." İki kez yenildikleri Ekrem İmamoğlu'na istinaf yolu açık olmak üzere, siyasi yasak ve  mahkumiyet kararı verilmesi ne denli korktuklarının kanıtıdır.

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer

Adalet, hukuk bir kez daha yok edildi! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu'na verilen ceza saray talimatıyla kurulan bir kumpastır! 16 milyonun iradesini yok saymaktadır! Millet bu kumpasın hesabını sandıkta soracak!