Hasan Atak basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Eskişehir’de kiracı esnaflar için zam oranı belli oldu Eskişehir’de kiracı esnaflar için zam oranı belli oldu

“Bilindiği gibi son dönemlerde artan enflasyon ile yaşanan ekonomik gelişmeler, her sabit gelirlilerin tamamını olumsuz yönde etkilemiş başta işçiler olmak üzere emeği ile geçinenleri ekonomik sıkıntıya sokmuştur. Enflasyona karşı ücretlilere yönelik yapılan yapıldığı söylenen çalışmalar yetersiz kalmış maaşlarımız kuşa dönmüştür. Alım gücümüz her geçen gün azalmaya devam etmektedir”

“Kaşıkla verip kepçe ile alıyorsanız buna zam denemez”

Atak, “Raflardaki ürün fiyatları sürekli artarken, dolar almış başını giderken işçiler olarak yaramıza merhem olmayacak göstermelik zamlar istemiyoruz. Maaş artışı, alım gücünü yükseltmiyorsa, buna zam denemez. Verdiğiniz zam, enflasyonun altındaysa buna zam denemez. Kaşıkla verip kepçe ile alıyorsanız buna zam denemez. Biz alım gücünü yükseltecek, ekonomideki büyümeden çalışana pay verecek gerçek bir zam istiyoruz. Türkiye’nin büyümesinden sadece yüksek gelirli kesim, büyük sermaye ve finans sektörü pay alıyor, gelir dağılımındaki makas gün geçtikçe açılıyor, ülkeyi ayakta tutan orta sınıf eriyor, tabanla tavan arasındaki uçurum büyüyor. Türkiye ekonomisi sözde büyüyor fakat işçiler büyümüyor” dedi. 

“Bir eylem planı hazırlanmalı”

Hasan Atak şöyle devam etti;

“Yıllardır ülkemizin tamamının uçuş hattına destek sağlayan Türk Hava Kuvvetleri envanterinde ki bulunan dünyanın en önemli uçaklarının motorlarına müdahale eden, başta F-5, F-4’ler F-16’lar olmak üzere Hava Kuvvetleri envanterinde tüm uçakları tamir eden teknikeri, teknisyeni mühendisi ile 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü (Hava İkmal) işçileri olarak sözleşmelere göre zam almış olsak da verilen zam oranlarının değersizleşmesi, açıklanan resmi enflasyon rakamlarının reel olarak gerçeği yansıtmaması bizlere her geçen telafisi mümkün olmayacak mağduriyetler yaşatmaktadır. Ülkemizin yaşadığı büyük kriz nedeni ile buradan öncelikle konfederasyonumuz Türk İş’e, genel merkezimize çağrımız sorunlarımızın çözümü noktasında hükümetle gerekli görüşmeleri yapmaları ve çözümsüzlük halinde tüm ülke genelinde bir eylem planı hazırlamalarıdır. Buradan hükümete çağrımız ise ivedilikle işçi maaşlarını gözden geçirmeleri ve gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı, kabul edilebilir bir oransal refah payı artışı yapmalarıdır”