Vatandaşlar, 13’üncü cumhurbaşkanı ile 28’inci parlamento üyelerini belirlemek için sabah saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı. Vatandaşlar oy kullanmak için seçmen kağıtlarıyla bağlı oldukları okullara gelerek kuyruklar oluşturdu. Yürüme engeli bulunan ve yaşlılar ise 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından oy kullanacakları okullara getirildi. Sağlık ekipleri tarafından sedyede oy kullanmak için Ahmet Olcay İlkokulu’na getirilen 87 yaşındaki Mustafa Uzun, 1293 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Oyunu kullandıktan sonra tekrar ambulansa bindirilen Uzun, “AK Parti’ye verdim oyumu. Ömrümün olduğu sürece onlara vereceğim. Bu memleketi selamete götüren onlar. Memleket için hayırlı olsun” dedi.

Eskişehir’de bu evler tedirgin ediyor Eskişehir’de bu evler tedirgin ediyor

Yürüme zorluğu çeken vatandaşlar erkenden sandığın yolunu tuttu

Eskişehir’de yürüme zorluğu çeken vatandaşlar Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde oylarını kullanıp beklemeden evlerine dönmek için erken saatte sandığa gitti.

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ille tüm yurtta olduğu gibi Eskişehir’de de vatandaşlar sandık başına gitti. Sabahın erken saatlerinde başlayan oy kullanma işlemi için Eskişehirliler, belirtilen noktalara gitti. Hoşnudiye Mahallesi İstasyon Caddesi’nde bulunan Dumlupınar İlköğretim Okulunda da sabahın erken saatlerinden itibaren gelen vatandaşlar zaman zaman yoğunluk oluşturdu. Yürüyemeyen veya yürümekte güçlük çeken vatandaşlar beklemeden oy kullanabilmek için erkenden evlerinden okula geldiklerini belirtti. Yürüme güçlüklerine rağmen vatandaşlık görevlerini yerine getiren Eskişehirliler, çevreden takdir topladı.

“Kırık olduğu için yürüyemiyorum”

Bacağını yakın zamanda Hoşnudiye Mahalle Muhtarı Figen Rençber, engeline rağmen hem mahallelilere yardım etmek hem de daha rahat oy kullanabilmek için Dumlupınar İlköğretim Okulu’na geldiğini ifade etti. Oy kullanmanın önemine azmiyle dikkat çeken Muhtar Rençber, “Şu anda da oy vermek ve vatandaşlarımıza yardımcı olmak için okula geldim. Yakın zamanda bacağım kırıldı. Kırık olduğu için yürüyemiyorum. Ama bugün her Türk vatandaşı gibi görevimizi yapmaya geldik. İnşallah vatanımıza milletimize hayırlı bir seçim olur. Sabah erken saatlerinde daha erken oluyor hem de ben gelip vatandaşlarımıza yardımcı olmak istedim muhtar olarak. Sandıkları kolay bulabilmeleri için yardımcı olmak için geldim. Ondan dolayı sabah sekizde görevimizin başındaydım. Vatandaşlarımızın oylarına sahip çıkıp gelip görevlerini yerine getirmelerini istiyoruz” dedi.

“Üzerine tam olarak basamıyorum”

Geçtiğimiz günlerde geçirdiği trafik kazası sonucu ayağı kırılan ve bacağında kopuklar olan Ali Büber, “Trafik kazası yaşadı. Ayağımda kırık ve kopuk var. Ayağımı kazadan dolayı kullanamıyorum üzerine tam olarak basamıyorum, kırık ve topuğundaki kopuktan dolayı. Vatandaşlık görevimizi yerine getirmek amaçlı geldik. Kullandık oyumuzu çok şükür vatana millete hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu sabah 8'de kalktım”

78 yaşındaki Adile Yeler de yürüme zorluğu çeken ve ayakta duramayan diğer vatandaşlar gibi erkenden oy kullanmaya geldiğini belirtirken şöyle konuştu;
“Bu sabah 8'de kalktım. Oyumu da kullandım okulumuzda. Yürümekte zorluk çekiyorum, çünkü belimde rahatsızlık var. Kalabalık olmadan erkenden gelip görevini yerine getirmek istedim. Devlete millete İnşallah hayırlı olur. Bugünlerimizi aratmasın Cenab-ı Allah.”

91 yaşındaki seçmen dualarla sandığa gitti

Eskişehir’de yaşayan 91 yaşındaki Mustafa Nurettin Kayalı, tekerlekli sandalyesiyle geldiği okulda oy kullanmak için sıra beklerken, ettiği dualarla seçimlerin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti.

Vatandaşlık görevini yerine getirmek üzere oy kullanacağı Dumlupınar İlköğretim Okulu’na gelen 91 yaşındaki Mustafa Nurettin Kayalı, oy kullanacağı sınıf önünde sandık sırası beklerken, ettiği dualarla çevredekilerin dikkatini çekti. Bu yaşına kadar kaç kez oy kullandığını hatırlamadığını belirten Kayalı, seçim sonucunun vatana millete hayırlı olması için dua ettiğini belirtti. Erken saatlerde gelerek kalabalık olmadan oy kullandığının altını çizen Kayalı şöyle konuştu;
“Erkenden oy kullanmaya geldim, herkesin de oyunu kullanmasını isterim. Görme zorluğu yaşıyorum, yürümekte zorluk yaşıyorum ama tekerlekli sandalye ile olsa da oy kullanmaya geldim. Bu zamana kadar çok kez oy kullandım, bu bizim vatandaşlık görevimiz olduğu için 91 yaşında yine kullanıyorum. İnşallah seçim sonuçları ülkemize hayırlı uğurlu olur. Zaten sık sık dua ederim, burada da içimden dua etmek geldiği için öyle bir davranışta bulundum. Allah hepimizin yardımcı olsun ve dualarımızı kabul etsin inşallah.”
Oy kullanmak için okulda hazır halde bekleyen diğer vatandaşlar ise Mustafa Kayalı’nın ettiği duaları ilgiyle dinledi.

Sevim teyze 86 yıllık ömrüne bir seçime daha kattı

Eskişehir’de Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için vatandaşların oy kullanma işlemleri sürerken, seçmen kaydının bulunduğu Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gelen Sevim Kütürcü, ismindeki kadın çevredeki vatandaşların dikkatini çekti. 1937 doğumlu olduğu öğrenilen Sevim Teyze, geçmişte ülkede şahit olduğu seçimlere bir yenisi daha ekledi. Okul bahçesindeki vatandaşların takdirini toplayan 86 yaşındaki Sevim Teyze, 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde de oy kullanma fırsatını yakaladı. Kızı ve oğlunun yardımıyla oy kullanacağı okula tekerlekli sandalye ile gelen Sevim Teyze, oyunu kullanmasının ardından vatana ve millete hayırlı bir seçim olmasını diledi.

Dün kaza geçirdi, bugün hayatındaki ilk oyunu kullandı

Bütün Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri için vatandaşların oy kullanma işlemleri devam ediyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) İngilizce Öğretmenliği 3’üncü sınıf öğrencisi Ali Ömer Küçük, dün trafik kazası geçirmesine rağmen oy kullanmak için İstiklal Ortaokulu’na arkadaşının yardımıyla geldi. Kaza sonucunda sağ ayak bileği kırılan ve sol ayağında zedelenme yaşayan Ali Ömer, sandık başına geçerek ilk oyunu kullandı. 21 yaşındaki genç, oyunu kullanmasının ardından seçimin tüm Türkiye için hayırlı olmasını diledi.