Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, doğalgaz zamlarından sonra tercih edilen kalitesiz katı yakıtların çevre ve insan sağlığına zararlarını hatırlatan ve denetimlerin artması için yetkililere seslendiği bir basın açıklaması yayınladı.

Başkan Kumru’nun açıklaması şöyle;

Eskişehir Valiliği'nden yeni kararlar! Uygulama başladı Eskişehir Valiliği'nden yeni kararlar! Uygulama başladı

"Son 2 yılda doğalgaz ve elektrik birim fiyatlarına gelen yüksek zamlar, yüksek enflasyon etkisiyle günden güne yoksullaşan vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçlarından olan ısınma ihtiyacını karşılamakta zorluk çekmesine sebep olmuştur. Bunun sonucu olarak kent merkezlerinde doğalgaz bulunan evlerde dahi yeniden sobalar kurulmaya başlanmış, vatandaşlar kalitesiz kömür ve diğer katı yakıtlar kullanarak ısınma ihtiyacını giderme yöntemine başvurmaktadır. Son olarak kentimizin en merkezi noktalarından biri olan Vişnelik Mahalle Meclisi temsilcilerimiz mahallede bulunan bazı kömür kaloriferli apartmanlarda ucuz ve çevreye zararlı kömürlerin yakıldığını, bu binaların mahallede yaşayanların sağlığını olumsuz yönde etkileyecek kurum ve zehirli hava saçtığını tespit etmiş ve ilgili kurumlara iletmiştir. 

Maalesef vatandaşlarımızın başvurduğu bu yöntem kentimizde yaşayan hemşehrilerimizin sağlığını, çevre kirliliğini ve kentimizdeki hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığına bağlı kurumların ve tüm yetkililerin zehir saçan kalitesiz yakıtların kullanılması ve satışıyla ilgili denetimlerini arttırmaları gerekiyor. Havamızı ve şehrimizi kirleten bu olumsuz durumun takipçisi olacağız"