Eskişehir’in sevdiği iki isim Cumhurbaşkanı kararı ile kritik görevlere getirildi. 25 Ekim 2016’dan 7 Temmuz 2021 tarihine kadar Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten ve Eskişehir’deki görevinin ardından Konya İl Emniyet Müdürlüğüne atanan Engin Dinç, Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile Ankara İl Emniyet Genel Müdürü oldu.

Mahmut Çorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı 

Eskişehir’in yakından tanıdığı ve sevdiği bir diğer isim Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanı Mahmut Çorumlu, Emniyet Genel Müdür Yardımcılığına getirildi. Aslen Emirdağlı olan ve Eskişehir'i memleketi olarak görüp, kentimizle yakından ilgilenen Mahmut Çorumlu, 2019 Eylül ayından itibaren KOM Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Mahmut Çorumlu kimdir?

1968 yılında Emirdağ'da doğan Mahmut Çorumlu 1986’de Polis Koleji, 1990 yılında da Polis Akademisinden mezun oldu. Çeşitli illerde ve merkezde  İstihbarat, Kom gibi kritik ve önemli bir çok birimde görev yaptı.

Emniyet içinde FETÖ mücadelesinin sembol isimlerinden olarak bilinen Mahmut Çorumlu 1999 yılında devlet içinde ilk kez hazırlanan FETÖ raporunu yazan ekipte yer aldı.

Vali Aksoy Eskişehir OSB’de açıkladı: Yeni adımlar atacağız Vali Aksoy Eskişehir OSB’de açıkladı: Yeni adımlar atacağız

Efsane şehit müdür Gaffar Okkan’la Kars ilinde uzun yıllar birlikte görev yapmış olan Çorumlu, Okkan Ekolünün bir temsilcisi olarak görev yaptığı kentlerde vatandaşlarla iç içe çok önemli projelere imza attı. Kırıkkale il Emniyet müdürü olarak görev yaptığı, kısa sürede Kırıkkalelilerin gönlünde taht kurdu. Kırıkkale’de Organize Suç Örgütleri ve uyuşturucu satıcıları ile ilgili önemli operasyonların yaptı.

17-25 Aralıktan sonra KOM Başkan Yardımcısı olarak KOM birimlerini yeniden yapılandırdı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra personellerinde Bylock’çu çıkmayan tek daire KOM Daire Başkanlığı oldu. Yine geçmişinde yakından, uzaktan fetöyle ilişkisi olan hiç kimseyi KOM uhdesinde çalıştırmadığı bilinmektedir.

2019 yılından beri KOM Başkanı olarak görev yapan Çorumlu göreve geldiği süreden bugüne Cumhuriyet tarihinin en büyük, nitelikli birçok operasyonlarına ve yeni uygulamalarına imza attı.

Görev yaptığı süre içinde yerli ve milli yazılımlara ve Ulusal güvenliğe önem vermesi ile de tanınan Çorumlu dışardan hiçbir yazılım ve benzeri alımlar yaptırmayarak daire içindeki teknik ve nitelikli personelinden yararlandı devlete milyonlarca kar ettirdi. Ehliyet ve liyakata çok önem veren Çorumlu Emniyet Teşkilatının Taşra ve Merkez birimlerinde sevilen ve sayılan yöneticilerinden biridir.

Görevde olduğu sürece Fetöye yönelik mahrem imam, sınav soruşturmaları bylock, Turgut Aslan operasyonlarını, organize suç örgütlerine yönelik sahil rüzgarı, tırpan, müsilaj, kukla, tümör, kaçakçılara yönelik silindir, kene, silici, Çiftlikbank, miras gibi kamuoyunun yakından bildiği yüzlerce operasyonu başarı ile yönetti.

Yaptığı sayısız operasyonların yanı sıra Şehit Altuğ Verdi ve Muhsin Yazıcıoğlu suikast dosyalarını yeniden açmıştır.

Uluslararası barış görev güçlerinde de yer alan Çorumlu iyi derece Fransızca bilmektedir. İKK ve istihbarat arasındaki ilişkiler üzerine Yüksek Lisans yapmıştır.

İstihbaratçı kimliğiyle de tanınan Çorumlu yıllar içerisinde entelektüel kişiliği ve devlet adamı tavrı nedeniyle personelleri ve Halk arasında ‘’Aksaçlı’’ olarak anılmaktadır.

Engin Dinç kimdir?

1966 yılında Rize Kalkandere'de doğmuştur. Erzurum nüfusuna kayıtlıdır.

İlköğrenimini Ankara da tamamladıktan sonra 1981 yılında Polis Kolejini kazanıp, 1989 yılında Polis Akademisinden mezun olarak Komiser Yardımcısı rütbesiyle göreve başlamıştır.

1989 yılında İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na atanmış, sırasıyla Mardin, Trabzon, Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüklerinde İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. Mesleği ile ilgili olarak birçok kurs ve seminere katılmıştır.

Çeşitli dönemlerde ABD, Bosna ve Kosova da görevlerde bulunmuştur. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olup, lisansüstü eğitimini Kamu Hukuku alanında tamamlamıştır.

3 Mayıs 2013 tarihinde İstihbarat Daire Başkanı, 25 Ekim 2016 tarihinde Eskişehir Emniyet Müdürü ve 07.07.2021 tarihinde yayınlanan kararname ile Konya Emniyet Müdürü olarak atanmıştır.

Evli ve üç çocuk babası olup, ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Kaynak: eskisehirekspres.net