Eskişehir'de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin olağan genel kurulu yapıldı. Kazanan mevcut başkan Ekrem Birsen oldu.

Eskişehir'de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin olağan genel kurulu yapıldı. Kefalet kooperatifine ait davet salonunda saygı durusunda bulunup, İstiklal Marşının okunması ile başlayan genel kurulun divan Başkanlığını Zeki Çoban üstlendi. Katılımın beklenenin üzerinde olduğu kongrede, birliğin yönetim ve denetim kurulu faaliyetleri ile gelir gider bütçeleri hakkında üyelere mevcut Başkan Ekrem Birsen tarafından bilgi verildi. Genel kurulda, birliğin geçmiş dönem meslek oda başkanlarına, hizmetlerinden dolayı plaket takdim edildi.

Genel kurulda başkan adayı olan Adnan Karamanlı, yaptığı konuşmada “Genel kurulumuz camiamıza hayırlı olsun. Hiç bir şeye karşı değilim. Başkan üst birliği anlatırken birlik sanki büyükşehir belediyesi gibi olmuş” dedi.

Karamanlı şöyle konuştu;

Şok iddia: Memur ve emekli maaşları yanlış hesaplandı! Şok iddia: Memur ve emekli maaşları yanlış hesaplandı!

"Yer yer komisyon olmuş. Ben yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak için aday oldum. Kongre salonuna sıkış tepiş oturulduk. Keşke daha büyük salon olsaydı. Eğer nasip olurda seçilirsem yapacaklarımı sizlere anlattım. 34 odamız var. Bunların birlik ve beraberliğini sağlamak için maddi destek sağlayacağım. Çok komisyon kurmak yerine mağdur olan ilce odalarımıza yardım etmeliyiz. Oda ayrımı yapmayacağız. Mevcut başkanı bize eleştirmek yakışmaz. Havaalanı sorunu vardı Eskişehir de. Birlik başkanı çıkıp da itirazda bulunmadı 34 oda başkanını yanına alıp tepki gösterildi. pandemi surecinde büyük sıkıntı yasadık. İlk günler maske bulamadık. Başka iller kısa surede maske temin ederken biz bulamadık. Sanayi odası üyelerine temin etti ama birliğimiz bunu yapamadı. Birlik hizmet binamız altında yer alan meslek odalarımız yer sıkıntısı çekiyor. Birliğin görevi küçük odalar hizmet etmektir. Birliğin görevi odaların önünü açmaktır.”

Karamanlı’nın sözlerine karşılık vermek üzere kürsüye gelen Ekrem Birsen de şunları söyledi:

“Birliğimizde hiç bir oda başkanımızın kapısına icra getirmedik. Pandemi surecinde maske konusuna değindi. Maskeyi İstanbul da ki büyük firmalarla görüştük 40 kuruşa temin ederek esnafımıza dağıttık. Biz kimseyi kimseye muhtaç etmeyeceğiz bundan sonra kavuştuklarımıza en iyisini ekleyerek yolumuza devam edeceğiz. Odalarımız yer sıkıntısı yoktur. kimseyi ötekileştirip hor görmedik. Birlik beraberliği sağladık. Eskişehir de yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Biz sponsor bulmadık. Bizim sponsorumuz esnaftı.” 

Genel kuruldaki birlik başkanlığı seçimine mevcut Başkan Ekrem Birsen ile Tornacılar ve Oto Tamirciler Odası Başkanı Adnan Karamanlı aday oldu.

Meslek oda başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin oy kullandığı seçimde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığına 145 oy alan Ekrem Birsen getirilirken rakibi olan Adnan Karamanlı ise 108 üyenin desteğini alabildi. Birliğin yeni Yönetim Kurulu, Ekrem Birsen, Mehmet Çiçek, Gazi Çelik, İsmail Hakkı Ördek, Abdurrahman Yüceer, Kadir Ağır, Gürdal Sarıkaya. Denetim Kurulu üyeliklerine de Ahmet Namık Akdoğan, Akın Yüksel, Cengiz Kalkan getirildi.