AK Parti Eskişehir milletvekili adayı olan Dönmez, Eskişehir'in Günyüzü ilçesinde düzenlenen doğalgaz açma töreninde yaptığı konuşmada, bu bölgede yaşayanları doğalgazla buluşturduklarını söyledi.

İktidara geldiklerinde Türkiye'de bir elin parmaklarının sayısı kadar ilin doğalgaz kullandığını belirten Dönmez, şöyle devam etti;

"Bugün hamdolsun 81 şehir merkezimizde 751 ilçemizde doğalgaz kullanılıyor. Şimdi sormak lazım; 5 nere 81 nere? O zaman bu 5 ilimizde sadece 50 ilçemiz doğalgaz kullanıyordu. 50'den 751'e çıkmışız. Bugün Günyüzü ile beraber inşallah öğleden sonra da Han ilçemize de doğalgaz vereceğiz, böylelikle Eskişehir'imizin neredeyse tamamına doğalgazı ulaştırmış olacağız. Geriye bir Seyitgazi kalıyor. Onun da çalışmalarını başlattık. Bu yıl sonuna kadar Seyitgazi'ye de doğalgazı götüreceğiz. Eskişehir'imize son 20 yılda toplam 5,3 milyar liralık enerji ve tabii kaynaklar alanında yatırım gerçekleştirdik. Bu yıl yapılacak yatırımın tutarı ise 951 milyon lira. Yatırımlarla Eskişehir'imiz daha da gelişecek, daha da büyüyecek, marka bir şehir olacak, üretimle, istihdamla kalkınacak. Eskişehirli hemşehrilerimiz kazanacak, ülkemiz kazanacak."

"Eskişehir'i bir yerde dünya ligine çıkartacağız"

Bakan Fatih Dönmez, yeni dönemde Eskişehir'e değer katacak yatırımlarla geldiklerini, madenden teknolojiye, sanayiden tarıma birçok projeyi hayata geçireceklerini belirtti.

Küpeli: En yeşil ve çevreci Eskişehir OSB Küpeli: En yeşil ve çevreci Eskişehir OSB

Eskişehir'in üretimiyle, teknolojisiyle, kültürüyle, sanatıyla adından çok daha sık söz ettireceğini anlatan Dönmez, şöyle konuştu:

"Daha geçtiğimiz günlerde Beylikova'da nadir toprak elementleri pilot tesisimizi açtık. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın Eskişehir'e teşrifleri esnasında duyurduk. Dünyada bu elementleri üreten ülke sayısı iki elin parmağını geçmiyor. Böyle kıymetli bir üretimi biz şimdi Eskişehir'e yapacağız. Eskişehir'i bir yerde dünya ligine çıkartacağız. Yine Kırka'da bu yıl içerisinde lityum karbonat tesisimizin temelini atıyoruz. Türkiye Yüzyılı'nda yerli lityumumuzu cep telefonlarımızdan, tabletlerde, bilgisayarlarda kullanacağız. İnşallah yakında elektrikli otomobillerde kullanmaya başlayacağız. Eskişehir'e değer katan bu projeler, Türkiye'nin de enerjisine enerji katacak. Bu projeler vizyon projelerimiz. Bu projeler yerli ve milli üretimi dert edinenlerin, Türkiye sevdasıyla yananların yapabileceği projeler. Millete hizmet derdiyle dertlenenlerin yapabileceği projeler. Siyasi çıkar uğruna masalarda kirli hesaplar yapanların vizyonuyla olacak işler değil. Doğru adımlarla ilerlediğimizi düşünüyorum ve inanıyorum. 'Doğru zaman, doğru adam' diyoruz. Milletimiz biliyor, doğrusu nedir görüyor. Laf değil iş üretenlerin farkında. 14 Mayıs'ta inşallah tavrını bir kez daha ortaya koyacak, büyük ve güçlü Türkiye'ye 'evet' diyecek. Üretimin, kalkınmanın yüzyılı, Türkiye Yüzyılı'na sahip çıkacak inşallah."

Dönmez, Günyüzü ilçesinin yabancı, ithal gazla ısınmayacağına değinerek, "Biliyorsunuz gazı sisteme veriyoruz. İlk yerli gazı kullanacak olan beldelerimizden, ilçelerimizden, kentlerimizden birisi olacaksınız. Hem de indirimli. İlk ay gazınız bizden." dedi.