Eskişehir tarihi mekanları kadar yöresel yiyecekleri ile de meşhur bir kent. Met helvası da yine özellikle turistler tarafından merak edilen yöresel lezzetlerimizden. Met helvasının nasıl yapıldığını, isminin nereden geldiğini sizler için araştırdık. Sadece üç malzeme ile yapılan bu lezzeti siz de mutlaka tatmalısınız...

Tarihi mekanları yanı sıra eşsiz lezzetleri ile de adından söz ettiren bir şehir Eskişehir. Kent merkezi ve ilçeleri tarih kokan şehre gelirseniz met helvası yemeden ve sevdiklerinize almadan gitmeyin. Lezzeti kadar hikayesi ile de dikkat çeken met helvası, özellikle yaşlı kuşaklar tarafından heyecanla anlatılmaktadır. Özellikle şehre gelen turistler mutlaka met helvasını görmek ve tadına bakmak istemektedirler. Sadece üç malzeme ile hazırlanan bu lezzet Eskişehir’i Eskişehir yapan değerler arasında çoktan yerini almıştır. Lezzeti kadar hikayesi ile de dikkat çeken met helvası, özellikle yaşlı kuşaklar tarafından heyecanla anlatılmaktadır.

Çocukların beslenme çantasını da enflasyon vurdu Çocukların beslenme çantasını da enflasyon vurdu

Met helvası nereden geliyor?

1920’li yıllarda Sivrihisar’da oynanan bir oyun var, ismi met değnek oyunu. Bu oyunu kaybeden ise şuan hala keyifle yenen met helvasını yapmak zorunda. Oyun bir küçük ve bir büyük sopayla oynanıyor. Uzun sopa değnek ile kısa sopa olan ve ismine met denilen sopaya vurularak oynanan oyun oldukça keyifli. Oyun sonunda yapımı oldukça zehmetli olan met helvası yaptırılırmış. Met helvası çekmek oldukça zor olduğundan oyun sırasında yenilmek istemeyen oyuncular bir hayli çaba sarf ederlermiş. 

Met helvası nasıl yapılır?

Yenilen takımın yenen takıma hazırladığı met helvasının yapımı bir hayli zahmetli. Bu nedenle de kaybeden takıma bir cezaymış bu lezzet aslında. Met helva çekmek için öyle çok malzemeye ihtiyaç olmasa da yapımı son derece uğraştırıcı bir iş. Helvanın üretiminde sadece un, yağ ve şeker kullanıyormuş. Met helvası için öncelikle bir kazanda şeker kaynatılıyormuş. Kaynayan şeker, özel tepside soğutuluyormuş. 

Şeker, helva için gerekli un ve yağın ayrı bir bölümde kavrulmasıyla hazırlanan meyane ile karıştırılıyormuş. Sonrasında ise, söz konusu karışım, bir bakır tepsi üzerinde elle çekilip bir araya getiriliyormuş.

Karışıma adına veren met şekli ise bu aşamadan sonra oluyor. Bu özel karışım elle çekilip bir değnek şekline getirildikten sonra, küçük parçalar halinde kesilerek yeniyormuş.  

Turistlerden met helvasına yoğun ilgi

Lezzeti zamanla dilden dile dolaşan met helvası, Eskişehir’de yerli halkın olduğu kadar şehre gelen turistlerin de ilgisini çekmeyi başarmış. İşin ustaları kaliteli malzeme ile yapılan met helvasının tadının bir başka olduğunu söylüyor. Katkı maddesi olmaması ise met helvasını hem lezzetli hem sağlıklı kılıyor. 

İşin ehli met helvasını anlattı

Uzun süredir met helvası satan ‘Meşhur Met Helva’ işletmecisi Nurettin Yıldız, “Bu işyeri üç kuşaktır ayakta. Met helvası Sivrihisar’da doğuyor. Eskiden çelik çomak oynarlardı ve yenilen taraf met helvası çeksin derlerdi. Met oynayıp yenilen met helvasını çekerdi ve met ismi de oradan geliyor. Turistlerin ilgisi çok iyi met helvasına. Eskişehir’in klasiği olmuş bir lezzet. Ama maalesef herkes aynı kalitede çıkaramıyor. Malzemeleri un, yağ, şeker. Ama glikoz katan var, yağı başka marka kullanan var. Un, şeker yağ, kaliteli olmalı, bunların kullanılması lazım. Ama birkaç firma kaliteli malzemeyle yapmıyor, kimse almak istemiyor. Kokuyor çünkü” diye konuştu.