Eskişehir'le bütünleşti... Festivale yoğun ilgi

Adı Eskişehir ile bütünleşen, dünya rezervlerinin yarından fazlasının da Eskişehir’de bulunduğu ve Eskişehir’e yapılmak istenen Kömürlü Termik Santral ile yok olma tehlikesi altına giren lületaşına farkındalık yaratmak için Odunpazarı Belediyesi tarafından Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali düzenleniyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen festival, ikinci gününü geride bıraktı. Odunpazarı Meydanında gerçekleşen festivalde, açılan stantlarda bir taraftan lületaşı ustaları hünerlerini sergilerken diğer tarafta da lületaşından yapılan bir birinden güzel pipo, kolye, zarf açacağı ve biblolar sergileniyor.

Güncel 06.07.2019 - 15:48 06.07.2019 - 15:48

Deniz Köpüğü sloganı ile gerçekleştirilen festival kapsamında Amatör Lületaşı Oyma Yarışması yapıldı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı yarışmada, vatandaşlar lületaşına şekil vermenin mutluluğunu yaşadı. Lületaşı ilk kez tanışanların heyecanı ise yüzlerinden okundu. Amatör Lületaşı Oyma Yarışması, Pazar Günü (yarın) saat 14.00-16.00 arasında devam edecek. 

VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ: Vatandaşlar Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivaline yoğun ilgi gösterdi. Stantları gezen vatandaşlar, lületaşı ustalarından yaptıkları eserler ve lületaşı ile ilgili bilgi aldı. Vatandaşların bazıları lületaşı ustaları ile birlikte lületaşına şekil verirken, bazıları da stantlarda yer alan lületaşından yapılmış eserlerden de satın aldı. 

PAZAR GÜNÜ DE DEVAM EDECEK: 2’nci Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali, 7 Temmuz Pazar Günü de devam edecek. Lületaşı ustaları çalışmalarına devam ederken, 16.00’da sahne gösterileri yapılacak. Kazanana tablet hediye edilecek olan Amatör Lületaşı Oyma Yarışmasının ödül töreni ise 17.00’de yapılacak. 

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa