Görevi aldıktan sonraki süreçten bahseden Koca, “13.01.2023 tarihinde Eskişehirspor’un Olağanüstü Kongresi’nde yönetim kurulu olarak başkanlığı ve yönetim kurulunu devralmış bulunmaktaydık. Bu süreçte Eskişehirspor’umuzun 10 puanı bulunmaktaydı. Aldıktan sonra hemen Derince maçıyla da başlamış bulunmaktaydık. Derince maçından alınan kötü sonuçtan sonra transferi açabiliriz diye çalışmalara başladık. Akabinde Şile ve Hacettepe süreçlerinde de transferi açma çalışmaları yaptık. Biz göreve geldiğimizde de 20’e yakın geçmiş dönemdeki yönetimden alınan imzalar vardı. Bunlar zor imzalardı. En büyük engel Trabzonspor engeliydi. Biz bu 20 tane imzayı alarak ve Trabzonspor dosyasını da kapatarak transferi açtık. Eskişehirspor’un bilirkişilerine de danışarak transferi açmamız gerektiği konusunda bir durum husus etmişti” ifadelerini kullandı. Eskişehirspor Kulübü Başkanı Erkan Koca sözlerine şöyle devam etti:

Transferi açtıktan sonra önümüzde 7 gün gibi bir süre vardı. Bu süre içinde transferleri yapıp hemen önümüzdeki maça hazırlanmamız gerekiyordu. Ancak hepimizi üzen bir depremle karşılaştık. Bu nedenle transfer süreleri uzatıldı. Süreler uzatıldıktan sonra buraya geldiğimizde de bir çalışma yapmıştık. Transfer komitesi oluşturmuştuk. 20 tane transfer yaptık. Bu 20 tane transferi de Eskişehirspor’a hiçbir şekilde bonservis parası ödetmeden ve gelen transferlerin tümünün peşinatlarını ödeyerekten yola çıktık. Transferleri 22.hafta Karaköprü maçında oynatma şansımız oldu.”

Küme düşmeyle alakalı haksızlık olduğunu dile getirdik”

“4-5 yıllık bir düşme eğiliminden sonra maalesef biz bir şeyi başarmaya çalıştık. Ama başaramadık. Ben hiç geriye dönmüyorum. Tüm camia her şeyin farkında biliyor nasıl bir dönemden geçildiğini. Eskişehirspor tarihinde ilk kez küme düştü. Bu yüzden de yönetim kurulu adına tüm camiadan ve taraftarımızdan bu üzüntüyü yaşattığımız için özür diliyorum. Küme düşmeyle alakalı Türkiye’de depremden dolayı bir haksızlık olduğunu dile getirdik. Bizim grubumuzdan 3 takım düşüyor, yan gruptan 2 takım öbür gruptan 1 takım küme düşüyor biz bunun haksızlık olduğunu dile getirdik. Sezon bittikten sonra Eskişehirspor’un tüm haklarını bu sefer masada aramaya devam ettik.” 

Anadolu Üniversitesi Amasya’dan puansız dönüyor Anadolu Üniversitesi Amasya’dan puansız dönüyor

“İnşallah hayırlı haberi alırız”

“Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ile görüştük. Eskişehir Milletvekilimiz ve Bakanımız, Futbol Federasyonu Başkanını arayarak bizimle görüştürdü. Biz küme düşen takımların başkanları ile bir dilekçe toplamaya başladık. 2.Lig 3.Lig takımlarından başkanlarından nerden baksanız 25 tanesinin dilekçesini alarak TFF’ye gönderdik. Akabinde tekrardan Kulüpler Birliği ile görüştük. Bu durumu gündeme getirmelerini rica ettik ve dile getirdiler. 2.Lig ve 3.Lig Kulüpler Birliği Başkanlarıyla görüştük onlardan da ricacı olduk. Tüm kamuoyunun da merakla beklediği haber gelecektir. Ya küme düşme olacak ya da küme düşme kalkacak diye bir durum var. İnşallah hayırlı haberi alırız.” 

“Biz Eskişehirspor’a hiçbir zaman ihanet etmedik”

“Eskişehirspor bugüne kadar aldığı genel kurul kararlarında hep bir kaosa gitti. 30 gün, 54 gün başkan bulamadı. Şu an biz karar alsak 15 gün sonra Genel Kurul yapıyoruz. Eskişehirspor tarihinde hiçbir zaman ilk oturumda karar alınmadı. İkinci oturumda 7 gün sonra oluyor. Böylelikle 22 gün kayıp oluyor. Mevcut oyuncularımız kaybedebilir bir duruma geçecekti. Genel Kurul Kararı alınca yönetimimizin imza yetkisi düşüyor. Sponsorluk ve transfer görüşmeleri yapma yetkimizde kalmıyor. Hatalar, yanlışlıklar yapmış olabiliriz ama biz Eskişehirspor’a hiçbir zaman ihanet etmedik. Bu nedenlerden ötürü de Mali Genel Kurul Kararı aldık. Elimizdeki oyuncuları tutmak için hemen o gün sponsorluk görüşmelerine, karar başladık.” 

“Şu anda hiçbir kalıcı gelir yok”

“Sistem Eskişehirspor’da çökmüş durumda. Belki de 5-6 yıldır hep bu sisteme dahil olanlarla birlikte takım başarısız olarak küme düştü. Bizler sistemi değiştirmek istiyoruz. Altyapıdan A takıma, yönetimden idari kadrosuna kadar. Çünkü bizde bu sistemin içine dahil olduk ve başarısız oldu. Bu sistem nasıl değişir? Eskişehirspor’a kalıcı gelirler gerekli. Şu anda hiçbir kalıcı gelir yok. Küme düşme olursa düşeceğimiz ligde kalmadı. Bu anlamda da artık buradan sistemi değiştirip farklı bir yapıda çok güçlü bir şekilde Eskişehirspor’u özlenen günlere döndürmemiz gerekli. Altyapı tesislerimizin yüzde 70-75’i tamamlanmış durumda. 2 kapalı halı sahamız var. Burayı bugün 10 yıllığına versek bu senin bütçesini hazırlamış durumdayız. Birçok kişi de burayı istiyor. Ama biz böyle yapmıyoruz geçmiş dönemlerde böyle durumlar olmuştu. O günü kurtarabilirsiniz ama geleceği değil.  Bu koltuklardan ben ve arkadaşlarım gidebilir, gideceğiz de ancak biz Eskişehirspor’a kalıcı gelirler bırakarak gitmek istiyoruz. Yaptığımız hizmetleri de Eskişehirspor kendisi çalıştırarak altyapısının tüm giderlerini karşılayabilecek duruma gelecek.” 

“50 milyon liralık Eskişehirspor’un borcu 20 milyon liraya kapanıyor”

Devletimizin çıkarttığı vergi ve SGK’da bir yapılanma süreci var. Bu yapılanma sürecini inisiyatif alarak bunun altına imza attık. Biz bunu altına imza atıp sorumluluk almasaydık bu ihanet durumuna geçebilirdi. Toplam vergi borcumuz 31 milyon 200 bin liradan yapılandırmayla birlikte peşin ödeme de 11 milyon 900 bin liraya düşüyor. SGK borcumuz toplam 20 milyon 600 bin liradan 9 milyon 800 bin liraya düşüyor. 50 milyon liralık Eskişehirspor’un borcu 20 milyon liraya kapanıyor. Buradan da çağrımdır. Tüm eski başkanlarımıza, yöneticilerimize… Biz de bizim dönemizde olan borçlara dahil olacağız. Bunlar önümüzdeki günlerde o başkanların ve yöneticilerin önüne gelecek borçlardır. Esnaf Odaları Birliği Başkanımız Ekrem Birsen’in bütün mal varlığına nerden baksanız bu borçlar yüzünden haciz konuldu. Ekrem Başkanla da görüşmemde “Ben elimden gelen her şeyi yaparım” dedi. Eski başkanlar ve yöneticiler bir masa etrafında toplanabilirse Eskişehirspor’da toplamda 50 milyon liralık bir borçtan temizlenmiş olacak. 

“Kaynak bulduktan sonra ilk iş futbolcuların alacaklarını ödemek olacak”

“Yeni transferlerin peşinatlarını ödemiştik. Bizdeki oyuncularımızın da geçen seneki tüm borçlarını sıfırlamıştık. Biz de maç başı alacakları var. Bizden 2 tane futbolcumuz Türkiye Futbol Federasyonu’na verdi. Bunun 30 günlük bir süreci var. Diğer kalan arkadaşlarla da görüşmeler yaptık. Önümüzdeki haftalarda da kaynak bulduktan sonra ilk iş futbolcuların alacaklarını ödemek olacak.”

“Buradan güçlü çıkmamız gerekli”

“Mevcut kadroyla devam etmeme gibi bir şansımız yok.  Mevcut kadroyla devam edeceğiz. BAL Ligi’ne düşersek eğer şu an kararı bekliyoruz. Düşersek transferimiz açık olacak. Mevcut kadronun içine yeni, genç isimler alarak yeni bir havuz oluşturup yola devam edeceğiz. Düşecek artık bir lig kalmadı. Buradan güçlü çıkmamız gerekli. Hem futbolcu, sporcu anlamında hem de yönetim ve tesis anlamında. Sistemi değiştirip daha güçlü yukarı çıkmak için planlamaları yapıyoruz.”

“3 buçuk 4 milyon civarında bir rakama ihtiyacımız var”

Kaynak arama süreçlerinin nasıl ilerlediği sorusuna ise Başkan Koca, “Futbolcularımızı elde tutmak için şu anda 3 buçuk 4 milyon civarında bir rakama ihtiyacımız var. Sponsorluk anlamında da isim hakkı olabilir, şortumuza kolumuza ya da sırtımıza her yere olabilir. Sponsorluk olduktan sonra her yer olabilir. ETİ’yle bir randevu talebimiz oldu. Karşılığını bekliyoruz. 12-13 yıldır ETİ bize veriyor. Bu anlamda vefasızlık yapamayız. ETİ ailesine de çok teşekkür ediyoruz. Bize her yerde nerede olursa olsun destek oldular. Önceliğimiz ETİ. Biz sponsorluklara neresi olursa yer buluruz. Şu anda da 7-8 büyük şirketlerle de sponsorluk görüşmelerimiz sürüyor” dedi. Eskişehirspor Başkanı Erkan Koca sözlerine şöyle sürdü:

“İsteğimiz 4 grup olası yönünde”

“Biz 4 grup istiyoruz. Şu şekilde açıklayayım. 15 takım BAL’dan direkt yukarı çıktı. Bu 15 takımı nereye koysan olmuyor. 3 tane gruba da yaysan çok uzun oluyor.  TFF Başkanı ile yaptığımız görüşme de kendisi de söyledi. “Siz Ağrı’ya Şanlıurfa’ya gidiyorsunuz. Bunu kaldıracağız” dedi. 3.Lig’de küme değişikliği değil bir statü değişikliği kesinlikle olacak. Eskişehirspor’un maç yapacağı şehir 300 kilometre bandında olacak. Bölgesel bir profesyonellik olacak aslında. TFF Başkanımız da şunu istiyor “Siz maçı yapıp aynı gün şehrinize dönmeniz gerekiyor” düşüncesinde. Biz Ağrı’ya gidiyoruz iki, üç günümüz yollarda geçiyor. Bizim de isteğimiz 4 grup olması yönünde.”

“Yeni Eskişehirspor işine karşıyız”

“Biz Yeni Eskişehirspor işine karşıyız. Bu anlamda Yeni Eskişehirspor’u bizler kabullenemeyiz. Kazım Başkan’ın kendi düşüncesidir. Bu şehir ve taraftar Yeni Eskişehirspor’u kabullenemez. Eskişehirspor ölmeyecek. Eskişehirspor davasında ölmeyecek. Ne olursa olsun BAL Ligi’nde de olsak 3. Lig’de de olsak buradayız. Eskişehirspor’un hiçbir zaman ölmesine izin vermeyeceğiz.”

“Ben Eskişehirspor Başkanlığı’ndan Meclis üyesi olmadım”

“2019 yılı Mart ayında belediye seçimleri vardı. Belediye seçimlerinde de ben Meclis üyesi olarak seçildim. Ben Eskişehirspor Başkanlığı’ndan Meclis üyesi olmadım. Burada bizim her siyasi partiden de arkadaşımız da mevcut. Başka partilerin yönetimlerinde olan arkadaşlar da var. Ben Meclis üyesiyken Eskişehirspor Başkanı oldum. Keşke o zaman Kazım Bey kongreye gelseydi. “Sen siyasisin, sen olmaz, şu aday olsun “ deseydi. O da olmadı. Bizim için Eskişehirspor siyaset üstüdür. Eskişehirspor’un menfaatleri doğrultusunda ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyoruz.”

“Eskişehirspor’un sistemini değiştireceğiz”

“Eskişehirspor’un sistemini değiştireceğiz diyoruz. Eskişehirspor adına kalıcı gelirleri sağladıktan sonra başkası geldikten sonra bir başkasına vermesi kabul edilebilir bir şey değil. Avukatlarımız bu konuda çalışmalar yapar. Burası devredilemez şeklinde bir sözleşmesini yaparız.”

“Bizde ayrılık olmaz”

“Biz yönetimimizle bir toplantı yaptık. Yorulan arkadaşlar da olabilir. Sadece yönetim kurulumuzun abisi fatih abi yorulduğundan dolayı ayrıldı. Ancak buna da ayrılık demememiz gerekiyor. Çok büyük destekleri de olmuştur Allah ondan da razı olsun. Biz de ayrılık olmaz sadece isim burada olamayabilir.”

“15-20 milyon bütçe gerekli”

Bütçe konusuna değinen Eskişehirspor Kulübü Başkanı Erkan Koca, “Bütçemiz ise, BAL Ligi’ne düşersek ya da ligde kalırsak farklı. Sonuçta ise 15-20 milyon arası bütçe gerekli” şeklinde konuştu. Başkan Erkan Koca sözlerini şu şekilde tamamladı:

Eskişehirspor’u alıp Süper Lig yolunda yürüteceğim diyen olursa…

“Futbolcularımızı soruyorlar ancak resmi bir teklif yok. Teklif gelirse de değerlendiririz. Birkaç yıldır Onur Arı meselesi var. Onur’a, Berkay’a ve Tolga’ya resmi teklif değerlendiririz. Mevcut kadromuza Eskişehirspor’un menfaatleri doğrultusunda teklifler geldiğinde değerlendiririz. Şu anda Genel Kurul seçimine dönme şansı kalmadı. Eğer “Eskişehirspor’u alıp Süper Lig yolunda yürüteceğim” diyen olursa biz Mali Kurul’dan sonra da tekrardan Olağanüstü Genel Kurul yaparız. Bu koltuklar bizim için gelip geçici. Yine tribünlerde dostum Murat Diri’yle birlikte tezahüratlarımızı yaparız.”