Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak-Mart 2022 dönemini kapsayan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre, GSYH 2022 yılı birinci çeyrekte, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,3 arttı.

Eskişehir'de pazar açıldı kurbanlık satışları başladı Eskişehir'de pazar açıldı kurbanlık satışları başladı

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş şu ifadelere yer verdi. "Ülke ve dünya olarak son iki yıldır zorlu bir süreçten geçiyoruz. Pandemi sonrasında yaşanan zorluklar, hemen akabinde Türkiye'nin kuzeyinde ortaya çıkan Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim, komşu ülkelerde devam eden siyasi ve ekonomik istikrarsızlık gibi birçok olumsuz gelişmeye rağmen gerçekleştirilen yüzde 7,3’lük büyümeyi oldukça anlamlı buluyoruz. Özellikle ihracatta yaşanan rekorlar ve giderek artan performans ekonomimizin en önemli kaldıraçlarından birisi durumunda. Üretim ve ihracat temelli bir ekonomik yapıya sahibiz. Üretmekten vazgeçemeyiz” dedi.

"Sürdürülebilir büyüme için enflasyona odaklanmalıyız"

Büyümeyi sürdürülebilir kılmak için seçici ve yapısal üretim politikalarına ihtiyaç olduğunun altını çizen Kesikbaş, “Başta enerji ve hammadde maliyetlerindeki artış, bunun yanında tedarik ve lojistik gibi alanlarda yaşanan sorunlara inat bizler üretmeye ve yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu yatırımların hayata geçmesi için ciddi bir finansman ihtiyacımız söz konusu. Birlik ve beraberlik içerisinde bu zor günleri atlatabileceğimize inancımız tam. Elbette bu noktada elde edilen büyüme başarısını sürdürülebilir kılmak ve bunun devamlılığını sağlamak en kritik nokta. İşte bu noktada enflasyona odaklanmamız ve enflasyonist ortamı giderici yapısal üretim politikalarını acilen devreye sokmamız gerekiyor. Bu başarıda çok büyük katkısı olan tüm sanayicilerimizi ve çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.