Eskişehir’de yüzlerce işçinin kadro sevinci Eskişehir’de yüzlerce işçinin kadro sevinci

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı Başkan Vekili Hasan Ünal Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Estram çalışanlarının maaşları gündeme geldi. Mecliste konuşan AK Parti Meclis Üyesi Murat Özcan “Estram ile ilgili bir konuda uyarı yapmam lazım. Bir talep var iletmem lazım. Hükümetimizin almış olduğu karar ile Temmuz ayından itibaren en düşük işçi maaşı 15 bin TL oldu ve ikramiyelerle beraber 25 bin TL’ye yakın maaş alacaklar. Doğal olarak Demiryol-İş Sendikası’nın sizden bu konuyla ilgili bir talepleri var. 9 bin 187 TL maaş alan Eskişehir Büyükşehir Estram çalışanlarına teklifinizin 11 bin 500 lira olduğunu öğrendik. Bu konunun çok düşükte olduğunu ve belediye işçilerinin ciddi anlamda yarı yarıya oluşan farktan dolayı duydukları rahatsızlığı dile getirmek isterim. Şu anda da bu görüşmelerin anlamlı bir boyuta ulaşmazsa belki bir grev kararı alma konusu da sendikanın beyanatı var. Bu da şehrimizin ulaşımını sorun haline getirecek bir olgudur. Sosyal demokrat, halkçı bir belediyenin yönetmiş olduğu Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin işçilerimizin bu haklı taleplerini yerine getirmesini talep ediyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun söylemiş olduğu zam talebinde samimi iseler arkadaşlar kendi belediyelerinde uygulamalarını görmek istiyoruz” şeklinde konuştu. 


Önder: Zamları genel başkanımız yapacak

Mustafa Önder ise, “Temmuz ayında 22 Bin gibi ücretlerin çıkacağını beyan ettiler zaten bunları da genel başkanımız daha önceden beyan ediyordu. Şu an verilen ücretlerin çok düşük olduğunu seçimlerden sonra zaten bu ücretlerin güncellenmesini daha da yukarıya çekilmesini beyan etmişti. Ve hatta şu an memur ve işçilerimizden ziyade emeklilerimize yapılan haksızlıklara düzelteceğini defalarca söylemişti. Otoparkların satışı veya kiralanması konusuna gelince belediyemizin muhasebe birimindeki arkadaşlarımız ve komisyon üyesi arkadaşlarımızın yaptığı inceleme ve çalışmalar neticesinde nerenin rantabl nerenin rantabl olmadığı kararına atfen ama satılabiliyor ama kiraya verilebiliyor. Ben burayı sattım demekle bazılarının yaptığı gibi öyle bir kararın alınmadığını beyan etmek istiyorum. İnşallah işçilerimize memurlarımıza, emeklilerimize de malum güne iki gün kaldı o günden sonra çok daha yukarıda verileceğini zaten genel başkanımız tarafından söylenmişti” diye konuştu. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Ünal ise, “Estram konusunda görüşmeler sendika ile devam ediyor. Netleşmiş bir şey yok. Tabi ki verilen sözler de var.” şeklinde konuştu.