Eskişehir Teknik Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, büyük bir coşkuyla 26 Haziran Pazar iki oturum halinde günü yapıldı.

ESTÜ Spor Salonu’nda düzenlenen törene ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Rektör Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gürsoy Arslan, Prof. Dr. Alper Çabuk, ESTÜ Senato Üyeleri, Öğretim Elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tören kapsamında önce Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu,  ardından tören alanına kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Eskişehir'de sınav sorularıyla ilgili kritik açıklama Eskişehir'de sınav sorularıyla ilgili kritik açıklama

Öğretim Elemanları ve mezun öğrencilerin büyük bir coşkuyla salondaki yerlerini almasının ardından Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Viyolonsel Sanatçısı Doç. Dr. Melih Kara ve Piyanist Bengi Çınar mini bir konser verdi.

"Pandemiye rağmen akademik ve idari süreçler kesintisiz devam etti"

Törenin açılışında konuşan Rektör Döğeroğlu, bugüne kadar ESTÜ’ün 30 bine yakın mezun verdiğini hatırlatarak bu yıl ESTÜ mezunları arasına 1 bin 500 kişinin daha katıldığını söyledi.

İki yılı aşkın süredir dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan bir pandemi dönemi yaşadıklarını ve halen daha bu sürecin devam ettiğini belirten Döğeroğlu, “Bu zorlu dönemde Üniversite olarak akademik ve idari süreçlerimizi kesintiye uğratmadan başarıyla devam ettirdik. Bugün mezun ettiğimiz öğrencilerimiz de pandeminin getirdiği olumsuz koşullara rağmen ESTÜ’lülere yakışır şekilde yoğun emek harcadılar, çok çalıştılar, ter döktüler ve bugün diplomalarını almayı hak ettiler” dedi.

"Öğrencilerin milli değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetişebilmesini her şeyin üzerinde tutuyoruz"

ESTÜ olarak mezunların küresel ölçekte tercih edilmelerini sağlayacak mesleki bilgi ve becerileri edinmelerini birinci koşul olarak gördüklerini dile getiren Döğeroğlu, öğrencilerin yaşama ve yaşadığı dünyaya saygılı, farkındalığı yüksek, ahlaki ve etik değerlere duyarlı, milli değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetişebilmesini de her şeyin üzerinde tuttuklarına vurgu yaptı.

Araştırma üniversitesi olma hedefi doğrultusunda attıkları adımların sonuçlarını ulusal ve uluslararası sıralama ve değerlendirme raporlarında görmeye başladıklarını dile getiren Döğeroğlu, “Eskişehir Teknik Üniversitesi adıyla yolumuza devam ettiğimiz 4 yıllık süre içerisinde üniversitemizi hak ettiği yere ulaştırmak için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. ESTÜ ailesi olarak yarım asrı aşan köklü geçmişimizden aldığımız güçle emin adımlarla yolumuza devam ediyor, üniversitemizin her geçen gün artan performansını gururla takip ediyoruz” diye konuştu.

"Gençlerimiz dünyanın ortak sorunlarına çözüm üretmek ve milletine hizmet etmek üzere hazır"

Döğeroğlu, salonu dolduran ailelere de seslenerek, “Üniversitemize emanet ettiğiniz evlatlarınızı geleceğe hazırlamak için büyük bir özenle emek veriyoruz. Gençlerimiz artık dünyanın ortak sorunlarına çözüm üretmek, vatanına ve milletine hizmet etmek üzere hazır. Bugün evlatlarınızla gurur duymak ve geleceğe umutla bakmak artık sizin en doğal hakkınız” diye konuştu.  

"Öğrencilerin dünyanın neresinde olursa olsun çok başarılı olacaklarına inanıyorum"

ESTÜ’nün öğrencileri profesyonel hayata en iyi şekilde hazırladığını ifade eden Döğeroğlu, öğrencilerin etik değerlere bağlı kaldığı, ahlaki değerleri her şeyin üstünde tuttuğu, dürüstlüğü, nezaketi, iyi iletişim ve uzlaşıyı elden bırakmadığı sürece, dünyanın neresinde olursa olsunlar çok başarılı ve mutlu olacaklarına olan inancının tam olduğunun altını çizdi.

Dünyanın hızla değiştiğine vurgu yapan Döğeroğlu, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“İhtiyaçlarımız her geçen gün çeşitleniyor ve ilerleyen zaman içinde çözüm bekleyen çok daha karmaşık problemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu değişime ayak uyduracak çevikliğe sahip olursanız değişimi ve dönüşümü başarıyla yöneteceğinize ve çok başarılı olacağınıza inanıyorum.

Bugün Üniversite Kampüsünden Mezun olarak ayırılıyorsunuz. Ancak, ESTÜ ile ilişkileriniz ömür boyu devam edecek. Bizler Sizlerin başarısıyla her zaman gurur duyacağız ve sizleri sonraki ESTÜ’lü nesillere örnek ve rol model olarak göstereceğiz.

ESTÜ adını yüceltmeye devam edecek 2022 yılı mezunlarımız; yaşamınız sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu olsun”

Çiftçi: ESTÜ’de hayalimi gerçekleştirdim

Açılışta ESTÜ fakülte ve yüksekokulu birincileri de birer konuşma yaptı.

Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı Doktora Programı öğrencisi Mesut Çiftçi yaptığı konuşmada Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitiminden oluşan yükseköğrenim hayatının tamamında ESTÜ öğrencisi olduğunu belirterek, “Yıllar önce ilk defa bu kampüse ayak bastığımda, bugün bulunduğum kürsünden sizlere hitap edeceğimi söyleselerdi herhalde ancak “güzel bir hayal” diyebilirdim. İşte şimdi o hayalim gerçek oluyor ve siz değerli arkadaşlarımla birlikte ESTÜ’den mezun oluyorum” dedi.

Çiftçi, ESTÜ mezunlarının, her geçen yıl bir birinden başarılı projelerde yer aldığına vurgu yaparak bu başarının ESTÜ'nün “Değer yaratarak değişim ve dönüşümün öncüsü bir üniversite olma” vizyonunun sahaya olan yansıması olduğunu söyledi.

Cafer: Zorlu pandemi dönemini ESTÜ desteği ile atlattık

Fen Fakültesi birincisi İpek Cafer, eğitimlerinin son iki yılının pandemi dönemine denk geldiğini fakat ESTÜ’nün teknik imkânları ve akademisyenlerin gayreti sayesinde bu zor dönemi atlatmış olduklarını söyledi. Bundan sonraki dönemde hayallerinin peşinden gitmeye çalışacaklarını belirten Cafer, “Bundan sonra hangi mesleği icra edersek edelim, değerli hocalarımızdan öğrendiğimiz bilgiler bizlere yön verip, yolumuza ışık tutacaktır. Bu yüzden saygıdeğer hocalarımıza emeklerinden dolayı şükranlarımı sunmayı borç bilirim” dedi.

Güler: Ülkemizi gururlandırmak için sabır ve gayretle çalışacağımıza söz veriyorum

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi birincisi Muhammet Kürşat Güler, ESTÜ mezunu olmanın gururunu yaşadığını belirterek, “Bugün Eskişehir Teknik Üniversitesi mezunu olmanın haklı gururu, mutluluğu ve heyecanı içerisindeyim. Üniversitemizin bize sağladığı nitelikli eğitim sayesinde, Türk Ulusunun önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılapları ışığında, emin adımlarla ilerleyeceğimize gönülden inanıyorum. Kendim ve arkadaşlarım adına bu ışığı hiç söndürmeyeceğimize ve icra edeceğimiz meslekte ülkemizi gururlandırmak için sabır ve gayretle çalışacağımıza söz veriyorum” diye konuştu.

Helvacı: 4 yıllık süreçte aldığımız eğitim ve deneyimlerin vermiş olduğu kazanç çok büyük

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi birincisi Gülçin Helvacı, 4 yıllık süreçte aldıkları eğitimler ve deneyimlerden elde ettikleri kazancın çok büyük olduğuna vurgu yaparak, “Bu eğitim, deneyim ve meslek hayatımızın en önemli basamağını şüphesiz ki hocalarımız oluşturdu. Bizi daha ileriye, en iyiye ulaştırmak için hocalarımızın bizlerle paylaştığı deneyimler bizim için paha biçilemez. Buradan değerli hocalarımıza mezun olmamızı sağladıkları ve mesleğe ilk adımı atmamıza öncülük ettikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Pınarlı: Ülkemiz ile dünyamızın ihtiyaçlarının ve bu ihtiyaçları karşılayacak sorumluluklarımızın farkındayız

Mühendislik Fakültesi birincisi Taha Talha Pınarlı, ülkemizin ve dünyamızın ihtiyaçlarının ve bu ihtiyaçları karşılayacak sorumluluklarının farkında olduklarına vurgu yaparak, “Mesleğimizi ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirası olan bilim ve akıl rehberliğinde icra edeceğimizi, ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlığın faydası için çalışacağımızı, gelecek nesillere örnek teşkil eden mühendisler olacağımızı temin ediyorum” diye konuştu.

Kılıç: Yorulduğum, bıraksam mı diye düşündüğüm anlar çok oldu

Spor Bilimleri Fakültesi birincisi Tansu Kılıç, hâlihazırda hemşirelik mesleğini icra ettiğini belirterek, “Yorulduğum, bıraksam mı diye düşündüğüm anlar çok oldu. Ancak insanın sevdiği bir mesleği yapması, mesleğinde başarılı olmasında katkısının çok önemli olduğunun farkındaydım. Bu temel ilkeyle yola çıktım, vazgeçmedim ve şimdi buradayım” dedi.

Taşkın: ESTÜ’lü olmak ayrıcalıktır

Ulaştırma Meslek Yüksekokulu birincisi Necla Aybüke Taşkın, ESTÜ’deki eğitim hayatının önemli bir kısmının pandemi nedeniyle uzaktan eğitimle geçtiğini belirterek, “Bu dönemde bize her zaman en iyi imkânlarla eğitimimizi aksatmadan veren bir üniversitede olmak benim için bir ayrıcalıktır” diye konuştu.

Demircan: ESTÜ’nün verdiği eğitim ve havacılık kültürünün bir benzeri bulunmuyor

Porsuk Meslek Yüksekokulu birincisi Mehmet Aziz Demircan, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir!” ilkesiyle hareket ederek, havacılık camiasının bir ferdi olmak için eğitim sürecini tamamladığını belirterek, “Türkiye’nin en köklü ve alanında en tecrübeli üniversitesinin İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü Bölümünden mezun olmak ve bu ailenin bir ferdi olmaya hak kazanmak benim için oldukça gurur verici. Üniversitemizin bize verdiği eğitimin ve havacılık kültürünün bir benzerinin bulunmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu bağlamda üniversitemizin bize sunduğu her imkân için minnettarım” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Doktora ve Yüksek Lisans Tez Ödülleri ile fakülte ve yüksekokullarında dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri ve hediye takdim edildi.

Takdimlerin ardından öğrenciler bölüm öğretim elemanlarından diplomalarını aldı. Diploma töreninin ardından Rektör Tuncay Döğeroğlu’nun geri sayımı ile öğrenciler kep attı.

Büyük bir coşkuya sahne olan kep atma merasiminden hemen sonra Gürkan Polat Bent’in verdiği konserin ardından ESTÜ 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni sona erdi.