AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT'lilere ilk maaşlarının mart ayında ödeneceğini açıkladı.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle emekli olmaya hak kazanan vatandaşlara ilk maaşlarının ne zaman ödeneceği belli oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu "EYT en geç haftaya Meclis'e sunmayı planlıyoruz, maaşlar en geç Mart ayında yatırılacak. Bu konuda en ufak bir tereddüt söz konusu değil" dedi.

Akbaşoğlu "EYT ile ilgili Çalışma Bakanlığımız teknik çalışmayı bitirdi. 2022 yılı içinde çeşitli EYT platformları meselelerini anlattılar. Ayrı ayrı toplantılar yaptık. Kesin olarak çözümleyeceğimizi ifade etmiştik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8 Eylül 1999'dan önce hukuki statü neyse onun aynen devam ettirileceğine yönelik ve yaklaşık 23 yıl sürmüş olan bu durumun AK Parti ve Cumhur İttifakı iradesiyle bizlere talimatlandırmasıyla çözüme kavuşturacağız. Bunu en geç haftaya Meclis'e sunacağız. En geç Mart ayında bütün EYT'li kardeşlerimiz maaşlarını alabilecekler" değerlendirmesinde bulundu.

Tüm işveren ve çalışanlara müjde: 1000 lira destek verilecek Tüm işveren ve çalışanlara müjde: 1000 lira destek verilecek

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Vedat Bilgin de, tüm dosyaların bir ay içinde sonuca bağlanacağını belirterek, aylıkların şubat ya da martta hesaplara yatacağını ifade etmişti.

Öte yandan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz EYT düzenlemesiyle ilgili şu açıklamayı yapmıştı: "Meclis gündeminde bunu da önümüzdeki hafta Meclis tamamlar diye tahmin ediyorum. Ondan sonra da EYT dediğimiz düzenleme gelecektir. Uzun bir zamandır Çalışma Bakanlığı’mız çalışıyor. Vedat Bey’in açıklamaları önemli. Bu ay sonunda Meclis’imize talepler ulaşır diye tahmin ediyoruz. Kolay değil milyonlardan bahsediyoruz teknik yapıların yapılması gerekiyor. Boş yere beklenmiyor. Birtakım hazırlıklar yapılıyor."

“Şubat, mart gibi maaşlar yetişir diye tahmin ediyor arkadaşımız” diyen Yılmaz, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Sağlıklı bir şekilde iş yükünü karşılamak kolay değil. Şubat, mart gibi maaşlar yetişir diye tahmin ediyor arkadaşlarımız.  Maaşlar şubat ayına yetişebilir. Hızlı bir şekilde işlemler de tamamlanırsa neden olmasın. Şubat ya da mart diyebiliriz."