alexa

banner912

banner766

Ticaret Odası: Yargıya taşıyacağız

Eskişehir Ticaret Odası, bir süredir kamuoyuna yansıyan bazı iddialarla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada iddiaların yargıya taşınacağı da belirtildi.

Ekonomi 19.03.2018, 13:51 19.03.2018, 15:48 ABONE OL: google news
Ticaret Odası: Yargıya taşıyacağız

Eskişehir Ticaret Odası tarafında yapılan açıklamada kamuoyundaki iddialara şu şekilde cevap verildi:

Eskişehir Ticaret Odası, 125 yıllık tarihi olan ve üye sayısı 16.500’ü aşan 5174 sayılı kanun ve buna bağlı yönetmelikler çerçevesinde faaliyetlerini yürüten kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur.  Bu görev ve sorumluluk bilincinde hareket eden Odamız, son dönemde gerçeği yansıtmayan ve Odamızı üyeleriyle karşı karşıya getirebilecek, gerçeği yansıtmayan bazı itham ve iddialara maruz kalmaktadır. 

Bu nedenle odamız tarafından kamuoyunun ve sayın üyelerimizin bilgilenmesi amacıyla açıklama yapmamız zaruri olmuştur:

1) “Faaliyet Raporu’nun şehir dışında bastırılması” iddiası

Odamız üyelerinden Sayın Erdoğan Tekgöz, 15 Mart 2018’de şehrimizin televizyon kanallarından ES TV’de katılmış olduğu programda Odamızın 2017 yılında yaptığı çalışmalar için yayımlattığı faaliyet raporu için “ Nerede basıldı bunlar? Ankara basıldı. Eskişehir’de basılacak hiçbir tane matbaacımız, hiçbir tane üretecek bu işi yapacak adamımız kalmamış demek ki. Biz nasıl Eskişehir Ticaret Odası’yız? ” ifadelerini kullanmıştır.

Üzülerek belirtmeliyiz ki, Sayın Tekgöz’ün açıklamaları tamamı ile gerçek dışıdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü Odamız tarafından 5174 sayılı kanunun 19. maddesi gereğince bastırılan ve 2017 yılına ait faaliyetlerimizi içeren faaliyet raporu, yapılan ihale neticesinde şehrimizdeki bir firmaya bastırılmış, fatura karşılığı da ödemesi yapılmıştır. Bu ödeme karşılığı olan banka dekontu, sözleşme ve belge de mevcuttur. 

2) “Oda’dan, üyemizin herhangi bir şekilde iş alamaması” iddiası

Yine aynı programda Sayın Tekgöz “Bu örnekleri çoğaltalım, Daha bu akşam yaşadım örneğini. Ticaret Odası’ndan iş alan matbaacı esnafımız yok” şeklinde ifadeler kullanmıştır. Ancak bu açıklamalar da ne yazık ki gerçek dışıdır. Örneğin Odamız tarafından 2017 yılında sadece baskı ve yayın işleri için 17 ihale yapılmış, bu ihalelerden 15’i Eskişehirli firmalara verilmiştir. Bu ihalelerden birinde 39.375 Türk lirası gibi büyük bir fark olduğu, bu farka rağmen Eskişehirli firmanın tercih edilmesinin kamuoyu nezdinde ve hukuken açıklamayacağı için şehir dışından bir firma tercih edilmiştir. Diğerinde ise teknik koşullar nedeniyle şehir dışındaki firmaya verilmiştir.

3) Seyitgazi Yolu üzerindeki yerimizle ilgili tasarruf şekli hakkındaki iddia

Söz konusu programda üyemiz Tekgöz tarafından “Seyitgazi Yolu Üzerindeki yerimiz var. Aldığımızda tarlaydı. Bugün de yine tarla. Değişen bir şey olmadı” ifadelerini kullanmıştır. Ancak Sayın Tekgöz 21 Şubat 2018 tarihinde şehrimizin bir başka televizyon kanalı olan Kanal 26’da ise “ Bildiğimiz gibi Seyitgazi yolunda bir yerimiz var. Ticaret Odası’nın yeri.  25 binlik planlarda maalesef orası bugün tarlaya döndürüldü. Bunu buradan iddia ediyorum, mevcut arsamız maalesef tarlaya çevrildi” ifadelerini kullanmıştır.

Sayın Tekgöz ilk önce Eskişehir Ticaret Odası’nın mevcut arsanın tarlaya dönüştüğünü iddia etmiş, bir sonraki programda ise Eskişehir Ticaret Odası’nın yerinin alındığında tarla olduğunu ve halen tarla vasfını taşıdığını ve değişen bir şey olmadığını vurgulamıştır. Sayın Tekgöz’ün çelişkili, tutarsız ve gerçeği yansıtmayan ifadelerini kamuoyunun ve üyelerimizin takdirine bırakıyoruz. 

4) “Hepgeleceksin.com web sitesinin şehir dışında yaptırılması” iddiası

Aynı programda üyemiz Sayın Tekgöz tarafından odamız ve şehrimizdeki turizm paydaşları ile yürütülen ve kent turizmine büyük katkı sağladığı herkes tarafından dile getirilen Hepgeleceksin.com projesi için de “ Kim yaptı bu siteyi? Ben söyleyeyim. Bursalı bir firma yaptı. Demek ki bizim şehrimizde site yapacak hiçbir üyemiz yok. Eskişehir Ticaret Odası’nın bünyesinde veya Eskişehir’de yaşayan bu işleri yapacak hiç kimse kalmamış. Hep şehir dışlarından yapılıyor” şeklinde konuşmuştur. 

Sayın Tekgöz’ün bu ifadeleri de tamamı ile gerçek dışı, üyelerimizi ve kamuoyunu yanıltacak niteliktedir. Çünkü bu projenin tamamı da Eskişehirli bir firmaya yaptırılmış, resmi olarak faturası ve belgesi bulunmaktadır.   

5) Bu yönetim tarafından alınan araçların şehir dışından alınması iddiası

Ne yazık ki yine aynı programda Sayın Tekgöz,  “Araba alınacak. Şehir dışından alınıyor. Eskişehir’de araba satan kimse de yok. Bizim üyemiz bunları hak etmiyor ” şeklinde ifadeler kullanmıştır. Ancak Odamıza en son araç alımı 1 Temmuz 2013 tarihinde, daha önceki yönetim kurulumuzun kararı ile Odamız bünyesine kazandırılmıştır.  Daha sonraki yıllarda mevcut yönetimin tasarruf tedbirleri dolayısıyla odamıza hiç araç alınmamıştır.

6) Müze’nin yerinin hazır olduğu ve Müze’nin daha önce yapıldığı iddiası

Yine aynı programda Tekgöz “Müze yapıldı. Hazır bir müzemiz vardı zaten. Büyük bir yatırım, büyük bir güç olmadı. O zaten yapılmıştı. Hazırdı” ifadelerini kullanmıştır. Tekgöz’ün bu açıklamaları da gerçek ile örtüşmemektedir. Çünkü ETOMÜZE’nin hayata geçirilmesi için 26.08.2014 tarihi ile yönetim kurulu kararı alınmış, müze çalışmaları Nisan 2017 yılında tamamlanmış, Mayıs 2017’de faaliyete geçirilmiştir. 

7) EFKM için alınan hibelerin kente katkısının olmadığı iddiası

Aynı programda, Oda’mız tarafından yaptırılan Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi için alınan hibelerin, kentin ekonomisine herhangi bir katkı sağlamadığı da belirtilmiştir. Ancak Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi sayesinde yaklaşık 16 Milyon TL’lik hibe kent ekonomisine kazandırılmıştır.

Sonuç olarak;

Bilgi kirliği oluşmaması, sayısı 16.500’ü aşan üyelerimizin gerçekleri bilmesi gerekmesi nedeniyle, gerçek dışı ve odamızı zan altında bırakacak ifadelerin devam etmesi durumunda yasalar çevresinde hareket ederek tüm kanuni haklarımızı kullanarak konuyu yargıya taşıyacağımızı, kamuoyuna ve camiamıza önemle duyururuz.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 03:27
Güneş 05:22
Öğle 13:04
İkindi 17:01
Akşam 20:35
Yatsı 22:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@