Gelecek Partisi Eskişehir İl Başkanı Mahir Sayın, Eskişehir’deki bazı sivil toplum kuruluşlarının Hal Cami ile ilgili eylemlerine yönelik yaptığı açıklamada, “Hal Cami’deki hassasiyeti 6 yaşında gelin edilen bir çocuk için göstermelerini bekliyorum. Yürüyüş yaptılar, keşke o bin kişi 6 yaşındaki çocuk için de toplanabilse. O bin kişiden kaçı orada namaz kıldı merak ediyorum” dedi.

Sayın, basın mensuplarıyla bir araya geldiği basın toplantısında gündeme dair şu açıklamalarda bulundu, “6 yaşında bir çocuğun cemaat lideri ile evlendirilmesi gündemde. Bu olaya ilk karşı çıkması gerekenin AK Parti olduğunu düşünüyorum. AK Partililerin bazı konularda hassasiyet gösterdiklerini söylemelerine rağmen olaya sessiz kalmalarını açıkçası anlamıyorum. Çok ciddi tepkiyi AK Parti’den bekliyoruz” diye konuştu. 

Kabukcuoğlu: Çocuğun cinsel istismarı dört kat arttı Kabukcuoğlu: Çocuğun cinsel istismarı dört kat arttı

"Onları savunarak AK Parti’nin eline bir şey geçmeyecek"

Hal Cami ile ilgili konuşan Sayın, “Takip ettim, görüştüm muhatapları ile. Hal Cami’deki hassasiyeti 6 yaşında gelin edilen bir çocuk için aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyorum. Yürüyüş yaptılar, keşke o bin kişiyi  6 yaşındaki çocuk için de toplanabilse. Bizler çocuklarımızı 25 yaşında bile nasıl evlendireceğimizi bilemezken, o hassasiyetin aynısını bu arkadaşların hepsinin bunun için göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Eğer gösterirlerse biz samimiyetlerini o zaman görürüz. Evet bu arkadaşlar samimidir deriz o zaman. Onları savunarak AK Parti’nin eline bir şey geçmeyecek ya da susarak ellerine bir şey geçmeyecek. Bir ses çıkarılacaksa gelin bütün partiler birleşelim, eğer Hal Camisi yıkılacaksa, ki söz konusu değil dediler, onun için de hep beraber çıkalım ama aynı samimiyeti 6 yaşında çocuk için de gösterelim. Çıkalım hep beraber yürüyelim. Burada bir samimiyet testi var buradan geçemiyor AK Parti. O bin kişiden kaçı orada namaz kıldı merak ediyorum” dedi. 

"Şu süreçte her mahallede bir nöbetçi eczane olabilir"

Son zamanlarda artan salgın hastalıkla ilgili de konuşan Sayın, “Avrupa okulların tatil edilmesi ile ilgili talepler var bizde de olabilir. Benim kızım 4 aydır atlatamıyor. 4-5 gün düzeliyor sonra tekrarlıyor. Etrafımızdaki yetişkin insanlar da aynı şekilde atlatıyor. Bakanlık bununla ilgili bir açıklama yapması lazım. Seçim maratonunda oldukları için ekonomik hareket düşmesin diye…  Bakanlığın bununla ilgili bir an önce açıklama yapması lazım. Nöbetçi eczanelerin önü kuyruk. Eczacılar Odası tabi bu konuda karar verecektir. Eğer teknik olarak uygunsa nöbetçi eczacı sayısını artırabilirler. Her mahallede bir nöbetçi eczane olabilir. Bununla ilgili bir karar alınabilir, çözüm basit ancak teknik ya da yasal bir engel var mı bilemiyorum. Her mahallede en azından bu süreçte bir nöbetçi eczane olabilir. Şu dönemde nöbetçi eczane sayısı artırılmalı. İnsanlar yağmurda sıra bekliyor” dedi.