alexa

banner912

banner766

Normalleşme için hangi kararlar alındı? İşte tüm detaylar

Tüm Türkiye'nin olduğu gibi Eskişehirlilerin beklediği haber geldi... Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yeni kararları açıkladı.

Genel 01.03.2021, 19:49 02.03.2021, 15:41 ABONE OL: google news
Normalleşme için hangi kararlar alındı? İşte tüm detaylar

Tüm Türkiye'nin olduğu gibi Eskişehirlilerin beklediği haber geldi... Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yeni kararları açıkladı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı o kararlar:

100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere illerimizi sınıflandırdı. 81 vilayetimiz düşük riskli mavi, orta riskli sarı renklere ayrıldı. Her hafta illere göre yeniden düzenlenecek. Salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşmeye göre karar verilecek.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Ülkemizin tamamında süren akşam 21:00 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

Restoran, lokanta, kafetarya, tatlıcı pastane kıraathane gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07:00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteye ile sürdürebileceklerdir.

Halı saha, yüzme havuzu vb tesisler düşük ve orta riskli illerimizde sabah 9 ve akşam 19 arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

Sokağa çıkma yasağı 65 yaş üstü 21 yaş için orta ve düşük riskli illerde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek yerlerde çıkma süreleri arttırılacaktır.

Sivil toplum kuruluşları, kooparatifler vb kuruluşlar düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.

Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında normalleşme sürecini tamamlamaktır. Salgın boyunca her konu da öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi, tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum.

Eskişehir için hangi kararlar geçerli? İşte yanıtı

Kafe, restoran, lokanta, pastane, kıraathane ve tatlıcılar sabah 7 ile 19 arası yüzde 50 kapasite ile açılacak.

Okullar, okul öncesi ilkokullarda 8. ve 12 sınıflarda açılacak.

Eskişehir orta riskli (sarı renkli) iller arasında yer aldığı için ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacak.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı kısıtlaması kaldırılacak.

Kamuda çalışma saatleri normale dönecek.

Akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek. 

 İşte tüm Türkiye'nin koronavirüs risk haritası 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 13 Nisan 2021
İmsak 04:48
Güneş 06:17
Öğle 13:04
İkindi 16:44
Akşam 19:40
Yatsı 21:03

Gelişmelerden Haberdar Olun

@