AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen Kadın Hakları ve Siyasette Kadın konulu Panele katıldı.

Panele, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, İYİ Parti Ankara Milletvekili Dr. Şenol Sunat da katıldı. Panelin açılış konuşmalarını Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fulya Bayraktar ve Üniversite Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin yaptı. Panele katılan tüm kadın milletvekilleri konunun siyaset üstü bir konu olduğunu, aynı arenada farklı siyasi gruplar altında yaşadıkları ortak sorunları dile getirdiler. Kadınların siyasette bütünleştirici gücünden, kararlı ve cesaretli oluşlarından, daha çok emek harcadıklarından bahsettiler.

Komşu kentlerin vekillerinden Büyükerşen'e ziyaret Komşu kentlerin vekillerinden Büyükerşen'e ziyaret

Prof. Günay “Siyasetin veya herhangi bir mesleğin kadını veya erkeği yoktur. Ancak yaşanan gerçeklikte ne yazık ki kadın hakları ve siyasette kadın temsiliyetini konuşmak gerekliliği oluyor. Kadınlara karşı uygulanan ‘cam tavan’ her toplumsal alanda karşımıza çıkıyor" dedi

"Kadınların üst kademelerdeki mavcudiyeti yeterli değil" 

Günay, konunun sadece siyasette değil, Türkiye’de diğer alanlarda da ve tüm ülkelerde aynı tür kısıtların olduğunu dile getirdi. Prof. Günay “Her alanda tabanda kadın katılımının yoğun olduğunu ancak üst basamaklara ve yönetici pozisyonlarına gelindiğinde oranlarda gelişme olduğunu görmekteyiz ancak hala istenilen düzeyde değil. Örneğin, yükseköğretimde öğretim görevlisi kadrosunda görev yapan kadın oranı ise yüzde 50,6 iken doçent kadrosunda görev yapan kadın oranı yüzde 40,1, kadın profesör oranı ise yüzde 32,4 olmuştur. Şirketlerde üst düzey ve orta kademe yönetici pozisyonundaki kadın oranı 2012 yılında yüzde 14,4 iken 2020 yılında yüzde 19,3 oldu. İş dünyasında da yönetici pozisyonunda kadın oranı oldukça düşük. Borsaya açık şirketlerin (BIST) yönetim kurullarında minimum yüzde 25 kadın üye oranını gerçekleştiren 89 şirket tüm şirketlerin sadece yüzde 21'ini oluşturmaktadır. En az 3 kadın üyesi olan 46 şirket, tüm şirketlerin sadece yüzde 10'u. 2021 yılında 420 şirketin 134'ünün yönetim kurullarının tamamı erkeklerden oluştu. Cam tavanı kırarak yönetim kurullarına seçilen 292 kadın, BIST'e kayıtlı şirketleri yönetim kurulu üyeliklerinin sadece yüzde 10'unu oluşturdu. Kısacası ‘cam tavan’ durumunu her alanda görmek mümkün.”

"Sözün bittiği yerdeyiz" 

Günay “Aslında siyasetin tabanında kadınlarımızın varlığını görüyoruz. Ancak milletvekili, yerel yönetimler, belediye meclis üyeliklerinde kadın temsiliyetinin düştüğünü görüyoruz. 2018 yılındaki beş siyasi partinin kadın aday oranları ve kadın milletvekilleri sayıları, sırasıyla: AK Parti yüzde 21 kadın aday, yüzde 19 kadın milletvekili; CHP yüzde 22.5 kadın aday, yüzde 12.3 kadın milletvekili; HDP yüzde 38 kadın aday, yüzde 38.8 kadın milletvekili; MHP yüzde 12.5 kadın aday, yüzde 8 kadın milletvekili; İP yüzde 26.5 kadın aday, yüzde 7 kadın milletvekili. Bu gerçek bize siyasette cam tavanı net bir şekilde ortaya koymaktadır. Eril siyasi ortamın değişmesi toplumsal zihniyet değişimini gerektirmektedir. Bu bağlamda genel başkanların demokratik yaklaşımı çok önemli olmaktadır.  Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyeti için teşekkür ederim. Hangi liste olursa olsun, ilk üçte mutlaka bir kadının olmasına önem vermekte ve kadınların katılımını desteklemektedir. Meclisteki dağılıma baktığımızda; AK Parti’de 286 milletvekilinin 54’ü kadın; CHP’nin 134 milletvekilinin 16’sı kadın; HDP’de 57 milletvekilinin23’ü kadın; MHP’nin 48 milletvekilinin 4’ü kadın; İP’in 37 milletvekilinin sadece 2’si kadın milletvekilidir. Sözün bittiği yer.” 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde kadın temsiliyeti 

İç Tüzük Komisyonunun AKPM Genel Kurul'unda 28 Eylül 2021'de kabul edilen 2394 sayılı kararına göre 2026 yılında AKPM içinde heyette az temsil edilen cinsiyetin (çoğu heyet için kadın üyelerin) heyet içindeki oranının en az yüzde 40 olması istenmektedir. Yine aynı karara göre 2023 itibarıyla heyetlerdeki kadın üye oranı, en az ilgili ulusal parlamentonun kadın üye oranı kadar olmalıdır. Ayrıca 18 üyeli heyetlerde  (yedeklerle toplam 36 üye) (Türkiye gibi) en az 12 kadın üye bulunmalı, bu üyelerden en az 6’sı asil üye olmalıdır. Bir heyetin AKPM Başkan Yardımcısı olarak bir erkek üye önerebilmesi için (Türkiye için de geçerli) heyetteki kadın üye oranı en az % 40 olmalıdır.

Günay'dan çağrı: Kadınların değiştirici ve dönüştürücü gücünden yararlanmalıyız

Siyaset, bir duruş, kimlik ve ideoloji meselesidir. Kadınların değiştirici ve dönüştürücü gücü, sorumluluk anlayışları, disiplinleri, duyarlılığı, kararlılığı, cesareti, empati gücü, detaycı ve estetik yaklaşımları ile biz kadınlar her alanda ülkemizi ve dünyayı geliştirmeye ve değiştirmeye hazırız. Tüm kadınlara bir çağrım var, birleşmeye davet ediyorum. Biliyorum ki; Daha güçlü bir Türkiye için, Daha demokratik bir Türkiye için, Daha eşit, daha özgür bir Türkiye için Kadınlar var ve onlar burada.” diyerek tüm kadınlara çağrıda bulundu.