Günay'dan Sarıcakaya ve Mihalgazi için önemli sosyal konut açıklaması

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Emine Nur Günay ilçe ziyaretlerine Sarıcakaya ile devam etti. İlçede çeşitli incelemelerde bulunan Milletvekili Günay, Sarıcakaya ve Mihalgazi'yi ilgilendiren sosyal konut proje ile ilgili de açıklamada bulundu.

Siyaset 06.07.2020 - 13:07 06.07.2020 - 13:07

Çalışmalarını ilçelerdeki projeler üzerine yoğunlaştıran Günay Sarıcakaya ziyaretinde önce Kaymakam Murat Demirbilek’i ziyaret etti. Covid-19 sürecinde kaymakamlıklar ve belediyelerin ilçelerde büyük hizmetlere imza attığını ifade eden Günay, bu çalışmalarla birlikte ilçelerde 62 günde büyük vefa örneği gösterildiğini vurguladı. Günay “Bu dönemde yapılan tüm destekler için teşekkür ediyorum. Türk milletinin nasıl yardımsever ve vefalı bir millet olduğunu tekrar görmemize vesile oldunuz. Kaymakamımızın şahsında çalışan tüm ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

ALTYAPI VE BELEDİYE PROJELERİ İLÇEMİZİN KALKINMASINI SAĞLAYACAK: Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam’ı ziyaret eden Günay’a program esnasında ilçe başkanı Fatih Er ve Kadın Kolları Başkanı Kadriye Okur da eşlik etti. Belediyelerin çalışmaları ve devam eden projeleri hakkında detaylı bilgi alan Günay, belediye başkanı Çam ve Kaymakam Demirbilek ile alan ziyaretleri de yaptı. Günay'ın ilk ziyaret yeri Sarıcakaya için yapılacak olan TOKİ Sosyal Konut Projesinin olduğu alan oldu. Sarıcakaya ve Mihalgazi’nin ön talepleri birleştirilerek tek bir proje olarak yapılacak olan sosyal konut proje alanını inceleyen Günay "İlçelerimizde ev sahibi olmak isteyenlere TOKİ Sosyal Konut projesi önemli bir imkan oluyor. Bu tür hükümet yatırımlarılarımız hem hemşerilerimizi ev sahibi yapıyor hem de Sarıcakaya’mızın her geçen gün gelişmesini sağlıyor" dedi.

ESKİŞEHİR-SARICAKAYA LAÇİN GÖLETİ: Günay ve Çam, Laçin Göleti inşaatını yerinde inceledi. Günay "Eskişehir-Sarıcakaya Laçin Göleti’nin 26.01.2016 tarihinde ihalesi yapılmış olup 01.09.2016 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Son süre uzatımına göre iş bitim tarihi 20.07.2021'dir. 2020 Yılı Taslak Yatırım Programı ve Uygulama Planında ilgili yapım işinin ödeneği bulunmamaktadır. Gerekli mercilerle iletişime geçip, takibini yapacağız" dedi.

BİLGİ EVİ: Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile öğrencilerin okullarındaki derslerine takviye olması amacıyla planlananan Sarıcakaya Bilgi Evi’ni de ziyaret eden Günay "İlçelerimizde gençlerimizin hem kişisel hem eğitim desteği açısından bu tür imkanlar çok önemli. Gençlerimiz satranç, ahşap boyama gibi etkinliklerle zamanlarını verimli geçirirken yeni beceriler de kazanacaklar. Bilgi Evi'nde özellikle kız çocuklarımıza yönelik aktivite alanlarının olması çok önemli" şeklinde konuştu. 

"KÜLTÜREL MİRASLARIMIZ YAŞATILIYOR": Restorasyonu Mart 2020'de başlayan tarihi hamam alanını da ziyaret eden Günay, "Hamam kültürü geçmişimizden gelen bir kültür mirasıdır ve ilçelerimizde bu tarihi hamamların korunması yenilenmesi önemlidir. Sivil mimari örneği teşkil edecek olan hamam alanında kafeteryaya ve oturma alanları da bulunmakta, sosyalleşme açısından ilçemiz için bir kazanımdır" dedi. Projenin inşaat çalışmaları devam ediyor.

TARİHİ BİNA ZİYARETÇİLERLE BULUŞACAK: Günay, 1930’lu yıllarda yapılmış, Sarıcakaya ilk ilçe olduğu zaman Adliye Binası olarak kullanılmış Hacı Hüseyin Eldem Kültür Evi’ni gezdi ve belediye başkanından bilgi aldı. Günay burada yaptığı açıklamada “Tarihi binalarımızın müze şeklinde yaşatılması çok önemli. Restorasyonu 2019'da tamamlanan kültür evinde eski tarım aletleri ve ilçeye ait antika eşyalar sergilenmiş ve önümüzdeki günlerde teşhir edilerek ziyaretçilerle buluşacak" diye konuştu. 

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa