CHP'Lİ ADAR: KÖY ENSTİTÜLERİ TEKRAR HAYATA GEÇİRİLMELİ

CHP Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar, Köy Enstitülerinin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada "Köy Enstitüleri modelinin günümüze uyarlayarak hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır" dedi.

CHP'Lİ ADAR: KÖY ENSTİTÜLERİ TEKRAR HAYATA GEÇİRİLMELİ

Adar açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

17 Nisan 1940 yılında da 3083 sayılı yasayla, Hasan Ali Yücel’in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kurulan Köy Enstitüleri, aydınlanma ve ilerleme yolunda Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük eğitim ve kültür projesi olarak hala önemini korumaktadır. 

Hala Köy enstitüsü ruhu ile hareket eden öğretmenlerimizin varlığıyla yobazlığa ve bağnazlığa karşı durabilmekteyiz. Kısa ömrü içerisinde çok sayıda önemli bilim insanı, öğretmen, yazar yetiştiren Köy Enstitüleri, genç cumhuriyetin eğitim sisteminin ilerlemesinde en önemli model proje olarak karşımızda durmaktadır. 

İnancımız ve düşüncemiz şudur ki; bugün eğitim alanında örnek bir sistem oluşturabilmemiz ancak laik, çağdaş, üretken ulusal bir eğitim modeliyle mümkündür. Bu eğitim modelinin en güzel örneklerinden biri de Köy Enstitüleridir. Eleştiren, sorgulayan ve üreten bireylerin aydınlık yarınlara ışık tutabilmesi için Köy Enstitüleri modelinin günümüze uyarlayarak hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır. 

Bu vesileyle Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 79. yılında başta bu eğitim devrimine fikirleriyle öncülük eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, dönemin Başbakanı İsmet İnönü ile Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’i ve Köy Enstitüleri’nin tüm aydın kadrolarını saygıyla anıyorum. Halen hayatta olan öğretmenlerimize ve mezunlara sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 14:25
banner544
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner507

banner508